“Jasnogórska Matka Kościoła” – taki tytuł nosi sympozjum naukowe, którego organizatorami jest Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Jasnogórski Instytut Maryjny Zakonu Paulinów oraz Komitet Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk. Sympozjum rozpoczęło się dzisiaj (24 lutego) i potrwa do 25 lutego na Jasnej Górze. Obrady odbywają się w Kaplicy Różańcowej. Celem konferencji jest zwrócenie szczególnej uwagi na Maryję Matkę Kościoła.

Tematykę referatów, które są wygłaszane podczas konferencji przedstawił o. prof. dr hab. Andrzej Napiórkowski, z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie:

– Tematów jest sporo, ponieważ jest 20 prelegentów. Mamy bardzo dużą dyscyplinę, referaty są przewidziane po 15 minut. Zaczynamy od wątków starotestamentalnych, następnie nowotestamentalnych, przez Ojców Kościoła, przez patrystykę, średniowiecze i barok, aż do współczesności. Będziemy mówić o Maryi w świetle statusu kobiet żydowskich w Palestynie w I wieku., O Maryi w pismach Łukaszowych, jak mariologia jest widziana w tradycji wschodniosyrjackiej. Mamy całą panoramę obecności działania Najświętszej Maryi Panny w życiu, działaniu i myśli chrześcijan katolickich.

O. Mariusz Tabulski, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego podkreśla rolę kard. Stefana Wyszyńskiego, który zwrócił się do Ojców soborowych, aby ustanowili Maryję Matką Kościoła:

– Cieszymy się bardzo, że tematem jest właśnie “Jasnogórska Matka Kościoła”. Przypomnijmy, 21 listopada 1964 rok – ogłoszenie Maryi Matką Kościoła. To tu na Jasnej Górze, nie tylko Instytut Maryjny, ale przede wszystkim Panie z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, jak to powiedział Prymas wyklękiwały tą inicjatywę. Prymas Wyszyński z biskupami polskimi złożył tą prośbę do Soboru do Ojca Świętego Pawła VI, by Maryję w ramach obrad Soboru Watykańskiego II ustanowić, ogłosić Matką Kościoła i w ramach tych prac soborowych przygotowujących do poszczególnych dekretów Maryja nie została wyjęta z tych dokumentów, ale została pokazana jako ta, która jest integralną częścią Kościoła, która jest Matką Ludu Bożego. Te powiązania soborowe, ogłoszenie Matki Bożej bardzo wiążą się z Jasną Górą, więc nie tylko w sposób naukowy dzisiaj rozważać ten temat, ale również odwoływać się do tego miejsca, w którym w latach 60 trwały mocne prośby, błagania i wyklękiwania .

Do zaproszonych gości słowa powitania skierował o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów:

– W imieniu Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika witam organizatorów i uczestników konferencji. Cieszę się, że odbywa się ona na kilka miesięcy przed beatyfikacją Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. To właśnie on jako niezłomny Prymas Polski przez całe lata uczył nas miłości do Matki, która nigdy nie umiera. Jako 9-letni chłopiec przeżył mocno śmierć swojej mamy, dlatego wzrastał pod okiem Najświętszej Bogarodzicy, sam wyznał to ponad pół wieku temu. Niech te dwudniowe przemyślenia mariologiczne udoskonalą naszą jedność katolicką, chrześcijańską i narodową.

Wśród zaproszonych gości są uczeni z Polski, m.in. z Krakowa, Warszawy, Lublina, Częstochowy a także z Austrii i Watykanu. Podczas sympozjum nie zabraknie czasu na modlitwę. Pierwszego dnia Msza św. zostanie odprawiona przed Cudownym Obrazem Matki Bożej o godz. 17.00. Przewodniczyć jej będzie o. Arnold Chrapkowski. Drugiego dnia Eucharystia dla uczestników sympozjum odprawiona zostanie o 7.30. Podsumowaniem sympozjum jest praca zbiorowa pod redakcją o. Andrzeja Napiórkowskiego zatytułowana “Kościół i Maryja”. Patronatem medialnym konferencję objęło Radio Fiat.

MST

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content