Sprawowane Eucharystie, udany sezon pielgrzymkowy, konkursy oraz różnorodne wystawy – to wszystko działo się na Jasnej Górze w 2021 roku. W sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej wierni pożegnali również dwóch niezwykłych kapłanów: abp. seniora Stanisława Nowaka oraz o. Jerzego Tomzińskiego. O tym, a także innych ważnych dla Kościoła wydarzeniach mówiono podczas konferencji prasowej zorganizowanej 30 grudnia w Sali Papieskiej.

Jako pierwszy głos zabrał przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski:

– Ten mijający rok to rok Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Jasna Góra przygotowywała się do jego beatyfikacji przez comiesięczne spotkania, konferencje, sympozja oraz organizowane eventy. 12 września łączyliśmy się ze Świątynią Opatrzności Bożej. Na Jasnej Górze otwarta została też wystawa „Nie byłoby papieża Polaka, gdyby nie było Twojej wiary – Prymas Tysiąclecia, bł. kard. Stefan Wyszyński”. W październiku, w czasie rekolekcji różańcowej rodziny jasnogórskiej wprowadziliśmy też relikwie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Drugą ważną postacią był w tym roku św. Jan Paweł II. Przezywaliśmy 40. Rocznicę zamachu z 13 maja 1981 roku oraz 30. rocznicę VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie. W tym roku oddaliśmy tez do użytku kaplicę im. św. Jana Pawła II, która mieści się pomiędzy Wieczernikiem, a kaplicą sprawowania sakramentu pokuty i pojednania.

Podczas spotkania w Sali Papieskiej, kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak zaznaczył, że pomimo trwającej pandemii koronawirusa Jasna Góra pozostała dla pielgrzymów otwarta:

– Wprowadzaliśmy wszystkie niezbędne rygory. Regularnie przypominamy pielgrzymom o obowiązku zasłaniania ust i nosa. Większość pielgrzymów bezwzględnie podporządkowywała się tym zasadom. Staraliśmy się ze wszystkich sił, aby na Jasnej Górze pielgrzymi migli czuć się bezpiecznie. W 2021 roku na Jasną Górę przybyło ponad 1 mln 600 tys. pielgrzymów. To prawie dwukrotnie więcej niż roku poprzednim.

Szczegóły dotyczące pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę w 2021 roku przybliżył natomiast rzecznik sanktuarium o. Michał Legan:

– Zdajemy sobie sprawę z tego, ile było wątpliwości, rozważań na temat tego, jak pielgrzymowanie bezpiecznie przeprowadzić w dobie pandemii. Udało się to zrobić. Pielgrzymi bardzo licznie przybyli do naszego sanktuarium. Było to 220 pieszych pielgrzymek z całej Polski, a w nich ok. 74 tys. pielgrzymów pieszych. Było to 200 grup rowerowych, ok. 15 biegowych. Były też pielgrzymki rolkowe, konne czy paralotniarskie.

Najliczniejszą, była w 2021 roku 39. Pielgrzymka Tarnowska, w której wzięło udział ok. 8200 osób. W Pielgrzymce Warszawskiej uczestniczyło natomiast 3500 pątników. Wierni, którzy z różnych powodów nie mogli przyjść do Częstochowy o własnych siłach, łączyli się z grupami w modlitwie za pośrednictwem internetu.

ABK

Skip to content