Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne

W piątek, 24 marca rozpoczną się kolejne Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne. Tematem przewodnim rekolekcji jest „Uzdrawiająca moc Eucharystii”. Rekolekcje głosi o. Zbigniew Ptak, paulin Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika.

Więcej o temacie rekolekcji mówi o. Zbigniew Ptak:

– Wielu z nas może mówić o sobie jako o kimś, kto jest pokrzywdzony przez życie. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że to Msza Święta ma najbardziej uzdrawiającą moc ze wszystkich wydarzeń, w jakich możemy brać udział. Niestety, ludzie nie są zbyt dobrze zapoznani z ceremoniałem Mszy Świętej. Większość wiernych ogranicza swoją wiedzę jedynie do poziomu obrzędów. Są one ważne, jednak istotniejsze jest poznanie duchowego wnętrza Kościoła. To właśnie ta ukryta moc nas uzdrawia. O tym mówimy podczas rekolekcji, aby sprowokować wiernych do odkrycia tego, co oferuje nam ta uroczystość. Msza Święta może mieć na nasze życie większy wpływ, niż przypuszczamy.

– Od 34 lat jestem księdzem, ale 12 lat temu kiedy głosiłem rekolekcje w Ostrowie Wielkopolskim, to w trakcie rekolekcji dostałem światło, żeby zająć się głoszeniem słowa o Mszy św. – mówi o. Zbigniew Ptak:

– Doskonale pamiętam, kiedy pytałem proboszcza o to, czy przed naukami rekolekcyjnymi będę mógł na początek objaśnić Mszę Świętą i jej poszczególne etapy. Proboszcz się zgodził. Pojawiło się bardzo intensywne światło, które nakazywało mi głoszenie słowa stricte o Mszy Świętej. Otrzymałem błogosławieństwa przełożonych, od tamtego czasu bezustannie głoszę Słowo Boże skoncentrowane jedynie na temacie Eucharystii. Obecnie brakuje kapłanów zgłębiających to zagadnienie. Dla mnie jest to temat priorytetowy i „na wyłączność”. Poruszam go, gdzie tylko mogę, wychodzę z nim do każdej grupy.

Rekolekcje rozpoczną się w piątek Mszą św. o godz. 18:30 w Bazylice Jasnogórskiej. Konferencje w sobotę odbywać się będą w Sali Papieskiej, a ostatnia konferencja, która odbędzie się w niedzielę, będzie miała miejsce w Sali Różańcowej. Na zakończenie odprawiona zostanie Msza św. o godz. 13.00 w Bazylice.

Skip to content