W sobotę 13 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyło się spotkanie księży z regionu częstochowskiego i zawierciańskiego w ramach corocznych Jesiennych Dni Duszpasterskich. Tematem przewodnim spotkania było zaangażowanie wspólnot parafialnych w prace związane z trwającym synodem.

Jesienne Dni Duszpasterskie są stałym elementem kapłańskiego kalendarium w archidiecezji częstochowskiej. Jak wyjaśnia bp Andrzej Przybylski, jest to swoiste spotkanie organizacyjne w archidiecezji:

Co roku od bardzo wielu lat mamy takie jesienne, duszpasterskie spotkania – nazywamy je „rejonówkami”. Każdego roku podejmujemy różne tematy, w zależności od aktualnych programów duszpasterskich i od problemów, które musimy rozwiązać w diecezji. W tym roku tematem wiodącym, który nas będzie angażować do maja przyszłego roku, są spotkania synodalne. Oczywiście nie zabraknie innych tematów, takich typowo duszpasterskich, związanych ze zbliżającym się adwentem oraz tym, co obecnie przeżywamy w Polsce i polskim Kościele. Będzie też podejmowany temat rekolekcji kapłańskich w ramach programu „Tota Tua”.

Jesienne Dni Duszpasterskie w Wyższym Seminarium Duchownym | Fot. Radio Fiat

We wprowadzeniu abp Wacław Depo, nawiązując m.in. do trudnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, zaapelował do kapłanów aby przedłużyli modlitwę Suplikacji w swoich parafiach:

Mam dla was wszystkich z pewnością bardzo ważną sprawę przedłużenia tej prośby, którą wystosowałem do was i do parafian w archidiecezji, kiedy rozpowszechniała się sprawa epidemii. A dzisiaj, biorąc pod uwagę to, co się dzieje nie tylko na granicy ale i wewnątrz kraju, żebyśmy przedłużyli w naszych parafiach modlitwę Suplikacji, które są takim naszym wołaniem błagalnym od XIX wieku i są takim wymownym aktem modlitewnym i przebłagania Boga o wolność, bezpieczeństwo, uwolnienie od zagrożenia zarazy, głodu, ognia i wojny.

Jesienne Dni Duszpasterskie w Wyższym Seminarium Duchownym | Fot. Radio Fiat

Z pośród wszystkich kwestii organizacyjnych i duszpasterskich, na pierwszym planie pozostaje sprawa synodu. Podczas spotkania bp Andrzej Przybylski wygłosił prelekcję skierowaną do duszpasterzy, w której omówił szczegóły zaangażowania częstochowskiego Kościoła w prace synodalne, by duszpasterze mogli rozpocząć działania na poziomie wspólnot parafialnych:

Nie muszę nikomu tłumaczyć jakie to jest ważne przekonać do synodu kapłanów, bo od nich i ich zaangażowania, dynamiki i ich realizowania postulatów synodalnych zależy bardzo dużo w naszych parafiach. Na ile będą mogli zmobilizować siebie i świeckich, a przede wszystkim doprowadzić do spotkania. Ta synodalność, o której mówimy, dotyczy tych najbardziej podstawowych wspólnot, a tą najbardziej dla nas podstawową wspólnotą w Kościele jest parafia. I nam najbardziej zależy na tym ,żeby synod rozgrywał się i przeżywany był w parafii.

Jesienne Dni Duszpasterskie w Wyższym Seminarium Duchownym | Fot. Radio Fiat

Spotkania w ramach Jesiennych Dni duszpasterskich odbywają się w dwóch częściach. Pierwsza, która odbyła się w sobotę 13 listopada dotyczyła regionów częstochowskiego i zawierciańskiego. Druga część, na której omawiane będą sprawy regionów radomszczańskiego i wieluńskiego odbędzie się w kolejną sobotę, 20 listopada.

Jesienne Dni Duszpasterskie w Wyższym Seminarium Duchownym | Fot. Radio Fiat
Skip to content