„Jesteśmy tylko palcem wskazującym na niebo”

Tydzień modlitw o powołania, kościół św. Lamberta w Radomsku, 26.04.2021/fot. Radio Fiat

W drugi dzień tygodnia modlitw o Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego, na terenie archidiecezji częstochowskiej odprawiona została uroczysta Msza św. w kościele św. Lamberta w Radomsku. Obchodzony w IV Niedzielę Wielkanocną 58. Światowy Dzień Modlitw o Powołania rozpoczął w Polsce Tydzień Modlitw w tej intencji.

W niedzielę bp Andrzej Przybylski sprawował Eucharystię w Gorzkowicach (ok. 25 km od Radomska). Jak mówi, nabożeństwo w kościele św. Lamberta jest kontynuacją modlitw w różnych duszpasterskich regionach, z których pochodzą wszyscy duchowni:

– Dobrze wiemy, że księża oraz powołania kapłańskie i zakonne nie rodzą się znikąd. Wszystkie nie pochodzą z katedr, bazylik czy sanktuariów. Księża wzięci są z ludu, czyli z naszych parafii, wiosek i miast terenu archidiecezji. Stąd też nasza wspólna modlitwa w różnych regionach, aby podziękować za te powołania, jakie zrodziły się w tych miejscach – tłumaczył bp Andrzej Przybylski.

W homilii bp Andrzej Przybylski mówił o tym, że kapłani rodzą się z woli Boga i działają w Jego imieniu. Dlatego też błędne jest postrzeganie duchownych wyłącznie w sposób ludzki i powierzchowny.

– […] Dla nas księży jest ważne, że nasza moc nie jest w nas. My jesteśmy tylko palcem, który pokazuje na niebo. Czasem jest to krzywy, zmarszczony, połamany lub brudny palec. Jednak jeśli ktoś pokazuje nam niebo, ważniejsze jest to niebo, a nie palec, który nam je wskazuje. Może ten palec jest czasem słaby, ale kiedy pokazuje nam Jezusa, przecież nie można się zatrzymać na jego słabościach. O tym przypomina nam Jezus w tygodniu modlitw o powołania, że wszystko mamy od Niego […] – głosił bp.

Szczególnym miejscem modlitw w intencji nowych powołań jest Sanktuarium św. Jana Marii Vianney’a w Mzykach, gdzie w każdy trzeci czwartek miesiąca bp Przybylski przewodniczy modlitwie m.in. za duchownych w trudzie kapłańskiej posługi. Jak tłumaczy ks. Antoni Arkit, proboszcz parafii św. Lamberta w Radomsku, o ile w przypadku tej konkretnej parafii nie ma problemu z liczbą kapłanów, o tyle w skali dekanatu problem ten jest już zauważalny.

– W przypadku parafii św. Lamberta mamy dwóch wikariuszy, proboszcza oraz dwóch rezydentów. Patrząc jednak nieco szerzej, np. na nasz dekanat lub miasto Radomsko, gdzie jeden lub drugi ksiądz jest chory, wówczas zaczyna brakować tych, którzy mogliby wejść w tę lukę – mówił proboszcz parafii św. Lamberta w Radomsku.

Problem zmniejszającej się liczby powołań kapłańskich zauważa także ks. Kanonik Stanisław Sikora. Jego zdaniem przyczyn takiego stanu rzeczy jest co najmniej kilka:

– Są pewne czynniki niesprzyjające powołaniom, takie jak np. atak środowisk ateistycznych czy rozdmuchiwanie lub stwarzanie pozornych afer, które nieraz zostawiają ślad na danym kapłanie. To są skutki, z którymi musimy się zmierzyć i im się przeciwstawić.

O nowe powołania kapłańskie i zakonne od wielu już lat modli się także metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W tym roku już po raz trzeci wierni z Częstochowy w czasie Wielkiego Postu mieli okazję uczestniczyć w inicjatywie kościołów stacyjnych, na wzór tradycji Kościoła rzymskiego z IV wieku. Za każdą sprawowaną wówczas Mszą św. stała intencja nowych powołań.

Bp Andrzej Przybylski zaprasza do tzw. modlitwy w regionach. Msze św. w intencji nowych powołań sprawowane będą:

– 27 kwietnia o godz. 18.00 w Bazylice św. Piotra i Pawła w Zawierciu,
– 28 kwietnia w parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Wieluniu.

 

Cała homilia bp. Andrzeja Przybylskiego dostępna >>TUTAJ<<

BNO

Skip to content