W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej w sobotę, 22 lutego odbyły się uroczystości upamiętniające jubileusz 800-lecia obecności Zakonu Ducha Świętego na Ziemiach Polskich.

Obchody rozpoczęły się o godzinie 10:00 Mszą świętą odprawioną pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp Wacława Depo w Kościele seminaryjnym. W rozmowie z Radiem Fiat ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej przedstawił związki Zgromadzenia z naszą archidiecezją:

Związki naszej jeszcze wówczas diecezji z Zakonem Ducha Świętego, ze Zgromadzeniem Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego sięgają jeszcze lat międzywojennych kiedy nasze częstochowskie Seminarium miało swoją siedzibę w Krakowie. Nasi księża, przełożeni seminaryjni posługiwali w Kościele św. Tomasza w Kościele klasztornym Sióstr Kanoniczek. Ten klasztor także stał się domem dla Seminarium, które w latach wojny musiało opuścić swój budynek. Najpierw zabrali go hitlerowskie Niemcy, później Armia Czerwona. Przez dwa lata nasze Seminarium miało swój dom właśnie w klasztorze Sióstr Kanoniczek w Krakowie na ul. Szpitalnej.

Ks. Mariusz Bakalarz przypomniał także o posłudze sióstr w Domu Księży Emerytów w Częstochowie:

Od niemal 50 lat zaś Siostry Kanoniczki posługują w naszym Domu Księży Emerytów, sprawując bardzo trudną, taką samarytańską opiekę nad księżmi emerytami, chorymi, często niedołężnymi. Chcemy dlatego włączyć się dzisiaj w ten wielki jubileusz, który siostry obchodzą, w to 800-lecie i chociaż w taki skromny sposób podziękować im za to co było i za to co jest. Za to co było w latach wojny, kiedy przyjęły nas pod swój dach, ale i to co robią teraz opiekując się naszymi chorymi, starszymi księżmi.

Siostra Maria Estera Kapitan, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego mówi o kolejnych, zaplanowanych wydarzeniach związanych z obchodami 800-lecia Zakonu w Polsce:

Nasze świętowanie rozpoczęłyśmy 27 października uroczystą Mszą św. w Krakowie, dlatego, że to jest dla nas bardzo ważna data. Gdyż to jest dla nas taki dzień, kiedy świętujemy. My to nazywamy odrodzeniem naszego Zakonu, gdyż zostały w czasie kasaty w XIX wieku, w 1850 roku zostały już tylko dwie siostry. I w 1851 roku z Kurii dostały pozwolenie że mogą przejmować nowe nowicjuszki, mogą rozpocząć formację i tak rozpoczęła się na nowo posługa zakonowi Ducha Świętego od tych można powiedzieć dwóch sióstr. Dlatego wtedy rozpoczęłyśmy uroczyste otwarcie jubileuszu. Centralną uroczystością będzie Msza św. w wigilię Zesłania Ducha Świętego, 30 maja sprawowana w Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie na białych morzach przez Księdza Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego Marka Jędraszewskiego.

W homilii abp Wacław Depo podkreślał, że miłość jest odpowiedzią na zagrożenia płynące ze współczesnego świata:

Drogie siostry to poprzez dar wybrania po imieniu na wzór Maryi oddałyście siebie same w Duchu Świętym Chrystusowi. Świadczycie, że Bóg jest prawdziwym bogactwem ludzkiego serca. Rady ewangeliczne czystości, ubóstwa i posłuszeństwa są odpowiedzią serca i ciała. Są odpowiedzią miłości na prowokacje dzisiejszego świata i bałwochwalczy kult stworzenia, który żyjąc w ciele żądny posiadania mamony i władzy, kariery, chce widzieć sposób przeżywania świata bez ostatecznego celu. Dlatego mamy prawo dzisiaj wołać za św. Pawłem i prosić dla was, niech sam Bóg całkowicie was uświęca, aby nienaruszony Duch wasz, dusza i ciało bez zarzutów zachowało się na przyjście Pana.

Po Eucharystii, w Auli Jana Pawła II, odbyła się sesja naukowa poświęcona działalności Zgromadzenia na terenie archidiecezji częstochowskiej.

Wydarzeniu towarzyszyła również specjalna jubileuszowa wystawa, która została wyeksponowana w holu głównym Seminarium.

Cała homilia abp. Wacława Depo z Mszy św. z okazji jubileuszu 800-lecia Zakonu Ducha Świętego w Polsce, z dnia 22 lutego 2020:

[audio:https://czestochowskie24.pl/wp-content/uploads/2020/02/CALOSC_HOMILIA_ABP_WACLAW_DEPO_22_02_2020.mp3]

PG

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content