Na Jasną Górę przybyła 25. ogólnopolska pielgrzymka leśników. Tegoroczne spotkanie 18 września odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów Prymasa Tysiąclecia: „Przyroda to najpiękniejszy uniwersytet”.

O intencjach pielgrzymki mówił w rozmowie z Radiem Fiat Józef Kubica, p. o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych:

-To fantastyczne miejsce, tu przychodzimy ze swoimi problemami natury osobistej, oprócz tego że jest trudna sytuacja dla Lasów, związana koncepcją Komisji Europejskiej. Dlatego przychodzimy do Matki Bożej, żebyśmy potrafili i te perturbacje pokonać. 

Jak podkreślał dalej Józef Kubica, sytuacja nie jest łatwa:

-Wiadomo, że Unia Europejska kieruje się zupełnie innym podejściem do lasu. My powtarzamy cały czas swoje: wielofunkcyjność lasu, zrównoważona gospodarka, to jest tylko i wyłącznie jedyna droga do tego, żebyśmy te lasy zostawili dla przyszłych pokoleń. 

O tym jakie zagrożenia dla leśnictwa niosą wspomniane koncepcje Komisji Europejskiej, mówił Edward Siarka pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa:

-Niebezpieczeństwa są takie, że Komisja Europejska chce podporządkować sobie politykę leśną. Chce tę politykę wyciągnąć z kompetencji państw narodowych. Jest to jedno z tych zagrożeń. Próbuje się politykę ujednolicić, co wiąże się z tym że nagle może się okazać, że nagle będziemy mieli takie rejony lasu, gdzie nie będziemy mogli wejść, wędkować, zbierać runa leśnego. Przed tym się bronimy i polecamy się Matce Bożej, aby nas wspierała we wszystkich działaniach na rzecz polskiej przyrody i polskich lasów.

O godz. 10:00 pielgrzymi wzięli udział w konferencji duchowej na Wałach Jasnogórskich. Słowo do zgromadzonych głosił biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. Głównym punktem wydarzenia była Msza św. pod przewodnictwem JE ks. bp. Tadeusza Lityńskiego.

Uczestnicy pielgrzymki uczcili jubileuszową pielgrzymkę oraz beatyfikację kard. Wyszyńskiego sadząc purpurowy buk obok Domu Pamięci Prymasa Wyszyńskiego.

Skip to content