Jubileuszowa pielgrzymka Niedzieli na Jasną Górę

W najbliższą sobotę 18 września odbędzie się jubileuszowa, 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Przyjaciół Niedzieli na Jasną Górę. W tym roku hasłem przewodnim pielgrzymki będą słowa kard. Stefana Wyszyńskiego: „Zaszczytna jest służba Słowu”.

– Chociaż sama pielgrzymka może nie wydawać się imponująca, ponieważ nasza redakcja jest zlokalizowana tuż pod Jasną Górą, to wielu naszych pracowników i czytelników przyjeżdża tu z różnych zakątków Polski, w których działają nasze edycje. Dla wielu to prawdziwa wyprawa. My tutaj pielgrzymujemy nie bez powodu. Po pierwsze Niedziela wyrosła pod Jasną Górą i jest z nią związana, po drugie, jej patronką jest Matka Boża – mówił ks. Mariusz Bakalarz, prezes zarządu Tygodnika Niedziela.

Jubileuszowa pielgrzymka wpisuje się w 95-lecie istnienia Katolickiego Tygodnika Niedziela, a także 40. rocznicę jego reaktywacji po wieloletniej przerwie w czasach komuny. Uroczystości rozpoczną się spotkaniem w auli Niedzieli przy ul. 3 maja.

– Ze względu na ograniczenia pandemiczne, grono, które się tu spotka, będzie ograniczone do pracowników i współpracowników. Niemniej pierwsza część spotkania w auli będzie transmitowana na internetowej stronie Niedzieli za pośrednictwem telewizji Niedziela. Ta część zawsze ma wymiar wykładowy. W tym roku będziemy mieć znamienitych prelegentów. Pierwszym z nich będzie ks. prof. Paweł Bortkiewicz, który powie nam, jaki będzie kościół za pięć lat, czyli na stulecie Niedzieli. Drugim będzie prof. Wojciech Roszkowski, polski historyk, który powie nam, jaką siłę miało Chrześcijaństwo wobec różnych wyzwań w historii oraz jaką siłę będzie mieć na przyszłe lata. Na zakończenie tej części Abp Wacław Depo podsumuje swoim słowem, jaka ma być Niedziela na stulecie, jaki ma mieć kształt i przekaz – dodał ks. Mariusz Bakalarz.

Centralnym elementem pielgrzymki będzie uroczysta Msza św. odprawiona pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. W nawiązaniu do słów błogosławionego kard. Wyszyńskiego, będących hasłem tegorocznej pielgrzymki Niedzieli, abp Depo przypomniał o istocie dziennikarskiej misji.

– Misyjnością dziennikarzy, zarówno katolickich, jak i świeckich mediów jest przekazywanie prawdy. Jeśli dziennikarz zwalnia się z tej misji, wówczas traci bardzo ważny wymiar. Misyjność w mediach to pokazywanie, że nie zatrzymujemy informacji i prawdy tylko dla siebie, ale przekazujemy ją innym – powiedział metropolita częstochowski.

Tygodnik Niedziela wydawany jest z przerwami od 1926 roku w Częstochowie, początkowo jako pismo diecezjalne, a po II wojnie światowej – jako tygodnik ogólnopolski. W marcu 1953 roku ukazał się ostatni numer tygodnika, a pismo zostało zawieszone przez komunistyczne władze. Jego wznowienie nastąpiło w czerwcu 1981 roku.

BNO

Skip to content