Kampania „Red Week” także w Częstochowie

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie prowadzi kampanię „Red Week” od 2015 roku. Polega ona na podświetlaniu budynków kościelnych i rządowych czerwonym światłem, w geście solidarności z prześladowanymi chrześcijanami. W poniedziałek 22 listopada podświetlono także jasnogórską wieżę.

Nie był to jednak jedyny element tej kampanii na Jasnej Górze. W Kaplicy Różańcowej zaprezentowano raport „Prześladowani i zapomniani”, który obnażył skalę prześladowań, jakim poddawani są chrześcijanie na całym świecie. Punktem kulminacyjnym był Apel Jasnogórski, podczas którego modlono się o opamiętanie dla oprawców. Rozważania apelowe wygłosił ks. Paweł Antosiak ze Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie:

Czy ktoś lepiej od Maryi zrozumie kobiety płaczące przez śmierć najbliższych? Czy ktoś lepiej od Niej wie, co znaczy spakować całe swoje życie w jednej walizce/ Czy ktoś lepiej poznał z czym zmaga się matka, słysząc płacz swojego głodnego dziecka? Maryjo pociesz swój lud. Pociesz tych, dla których Krzyż stał się codziennością. Pociesz tych, którzy po Wielkim Piątku wciąż wypatrują poranka Zmartwychwstania.

Przedstawiony podczas konferencji raport alarmuje, że prześladowanie wobec chrześcijan nasila się na wszystkich kontynentach. Również w chrześcijańskiej niegdyś Europie prześladowania są coraz bardziej widoczne, jednak ich skala w innych częściach świata, zwłaszcza w państwach islamskich, jest zatrważająca:

Skala prześladować Chrześcijan na świecie rośnie. W Afryce bez wyjątku sytuacja naszych sióstr i braci ulega pogorszeniu. Na Bliskim Wschodzie pogłębiający się kryzys migracyjny zagraża przetrwaniu najstarszych wspólnot chrześcijańskich – w Iraku, Syrii i Palestynie. W regionie utrzymuje się zagrożenie ze strony ekstremistów. W Azji państwowy autorytaryzm pogłębia ucisk wobec wierzących w Birmie, Chinach i Wietnamie. Lista krajów, gdzie nasze siostry i bracia są w trudnej sytuacji wydłużyła się ze 145 do 153. Jeśli nie przemoc i wykluczenie, to zagraża im bieda i głód.

Kampania „Red Week” potrwa do 23 listopada. Na całym świecie czerwony kolor oświetli setki katedr, kościołów, pomników i budynków publicznych. Wśród najbardziej znanych lokalizacji, jakie w ostatnich latach dołączyły do inicjatywy, są Koloseum w Rzymie i figura Chrystusa w Rio de Janeiro. Sercem polskich obchodów tej inicjatywy jest jasnogórskie sanktuarium.

Skip to content