Kapłani archidiecezji częstochowskiej pielgrzymowali do Matki Bożej

Na Jasną Górę po raz kolejny pielgrzymowali kapłani archidiecezji częstochowskiej. Modlitwa duchownych trwała od rana w sobotę 25 września.
Uczestnicy pielgrzymki rozpoczęli spotkanie od Drogi Krzyżowej na jasnogóskich Wałach. Głównym punktem była Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo w bazylice jasnogórskiej. Zebranych witał przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski:
– Nieście Maryję do wspólnot, na których czele stoicie. Usilnie uczcie się żyć miłością nadprzyrodzoną w gronie kapłańskim i parafialnym. Cieszcie się wzajemnym zaufaniem oraz autorytetem, których źródłem nie jest przecież nasza wiedza ani pełnione kościelne funkcje, ale cnoty życia chrześcijańskiego wypracowane w dialogu z Chrystusem.
W homilii abp Wacław Depo mówił:
– Chrystus przez św. Pawła z listu do Koryntian powie: ,,Nie potrzebuję niczego od was, ale was samych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z was”. I to sobie przypominamy podczas każdego pielgrzymowania do domu Matki.
Metropolita Częstochowski przywołał słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane podczas Środy Popielcowej w 1970 roku. Jak zaznaczył abp Depo, słowa te wciąż mocno brzmią i bardzo trafnie opisują naszą rzeczywistość:
– ,,Nie brak ludzi, którzy są zdania, że trzeba zniszczyć całą niemal strukturę Kościoła, nie oszczędzając głowy, którą jest papież, ani posłanych przez Chrystusa biskupów, czy powołanych przez nich kapłanów. Chcą oni zmienić Kościół, będący społecznością widzialną w jakąś nieuchwytną mgławicę, zgruzować wszystkie komórki życia z małżeństwem i rodziną na czele, pozbawić Naród jego więzi kulturalnej i dziejowej, a potem na gruzowisku zastanawiać się co dalej. I to nazywają odnową, nową ludzkością i postępem.”
Na zakończenie homilii abp Wacław Depo odwołał się do słów Cypriana Kamila Norwida:
– ,,Chrześcijanin musi wejść w Chrystusa, bo dopóki idzie jest pielgrzymem”. Zaświadczamy prawdy tych słów i dlatego stajemy dzisiaj na tym miejscu zawierzenia. Idziemy do Matki, która zawsze wskazuje na Syna i mówi: ,,Zróbcie wszystko cokolwiek On wam powie”.
Bezpośrednio po Mszy św. abp Wacław Depo wraz z bp. Andrzejem Przybylskim udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie dokonali Aktu zawierzenia duchowieństwa. Następnie w jasnogórskiej Kaplicy Różańcowej odbyło się imieninowe spotkanie Metropolity Częstochowskiego z przedstawicielami różnych wspólnot Archidiecezji.
Kapłani udali się do auli Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie miała miejsce konferencja ks. prof. Jacka Kempy, dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego, zatytułowana „Słudzy Jedności”.

JS

Skip to content