Pielgrzymka Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej fot. Radio Fiat

Na Jasnej Górze, w sobotę 26 września, trwała modlitwa w ramach corocznej Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10:00. Wtedy kapłani wzięli udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej na jasnogórskich wałach.

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem abp Wacława Depo w bazylice jasnogórskiej. Eucharystię koncelebrowali abp senior Stanisław Nowak, bp Andrzej Przybylski oraz wszyscy przybyli księża archidiecezji.

Podczas homilii metropolita częstochowski mówił:

– Na naszych oczach coraz częściej rezygnuje się z wartości absolutnych, na rzecz pragmatyzmy u tak zwanych użyteczności czy poprawności politycznych. I w to się prawnie włącza Kościół. Pragnie się włączać Kościół. Manipulując umysłami ludzi przyznającymi się do katolickiej wiary, a jednocześnie występującym przeciwko, ośmiesza się prawdy odnoszące się do Boga i proponuje się styl życia, a nawet oducza się ludzi myślenia i odpowiedzialności osobistej.

O śpiew podczas liturgii zadbał Jasnogórski Chór Chłopięco – Męski Pueri Claromontani oraz schola z Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Tuż po zakończeniu Mszy św. księża biskupi przeszli do Kaplicy Matki Bożej, aby tam dokonać Aktu Zawierzenia kapłanów archidiecezji częstochowskiej.

Następnie abp Wacław Depo udał się do jasnogórskiej Kaplicy Różańcowej, aby tam spotkać się z wiernymi archidiecezji. Spotkanie było okazją do złożenia metropolicie częstochowskiemu imieninowych życzeń.

Zapytaliśmy abp Wacława Depo o to, czego powinniśmy życzyć, w kontekście obecnych realiów i wydarzeń na tle społeczno-kulturowym:

-Muszę przyznać, że kiedy prawie codziennie patrzę się w oblicze Matki Bożej na Jasnej Górze, to przyzywam ją jako oblubienicę w Duchu Świętym. Dlatego darów Ducha Świętego, które ona dla nas wyprasza, dla mojej posługi potrzeba na każdy czas, a już nie mówiąc o wyzwaniach, które dzisiaj przeżywamy i które będą nas weryfikowały jeszcze przez długi czas. Bez Ducha Świętego nie bylibyśmy w stanie być świadkami. Bo wyznawcami, to każdy może się przyznać, że jest w ten czy inny sposób związany z Chrystusem. Ale świadków dzisiaj jest potrzebna największa liczba, dlatego żeby się przeciwstawić tej czy innej fali ateizacji, albo apostazji, odstąpień od wiary, które wcześniej, czy później kończą się ateizmem. Tutaj jest nasze zadanie, które za wzorem Maryi wskazał nam św. Jan Pawła II, czyli nie tylko “Cały Twój” ale także “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi.”

Ostatnim punktem Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej była konferencja ks. prałata Leopolda Rodkiewicza, wikariusza biskupiego ds. Formacji Stałej w diecezji legnickiej pt. „Wierność kapłańska” w auli Wyższego Seminarium Duchownego.

Pielgrzymka kapłanów archidiecezji częstochowskiej sięga swoją historią 1981 r. Pierwsza – pod przewodnictwem bp. Stefana Bareły – odbyła się po zamachu na Jana Pawła II.

JS/RJG

Skip to content