W środę, 24 maja do Świętej Puszczy koło Olsztyna zawitał kard. Gerhard Müller, by spotkać się z dziećmi z Ukrainy, które rezydują w ośrodku niemal od wybuchu wojny. Podczas odwiedzin nie brakowało wzruszających i ciepłych słów. Była też wspólna modlitwa o pokój i błogosławieństwo.
Agresja Rosjan na Ukrainę trwa nieprzerwanie od 15 miesięcy. Pociągnęła za sobą tysiące ofiar, w tym dzieci. Kard. Müller zaznaczył, że każdy, kto chce kosztem tych najbardziej niewinnych osiągnąć coś na tym świecie, jest nic niewart:
– Jezus powiedział: pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie. Kto skrzywdzi dziecko, lepiej, żeby zawiesił sobie na szyi kamień młyński i się utopił. Można postawić sobie retoryczne pytanie, czy dla wielkości Rosji warto poświęcać niewinne dzieci, by musiały być poza granicami swojego kraju. Odpowiedzialni za wojnę powinni przyjechać do takich ośrodków, gdzie leżą ofiary wojenne, czy podopieczni takich ośrodków, jak ten. My jako Kościół mamy wspierać ich nie tylko fizycznie, ale też duchowo i mówić, że Pan Bóg jest nadzieją dla człowieka.
Ks. Marek Bator, dyrektor ,,Świętej Puszczy” i Caritas Archidiecezji Częstochowskiej podkreślił, że wizyta kardynała z Niemiec to wielkie wydarzenie i wyjątkowa chwila dla ośrodka, zamieszkiwanego przez ponad osiemdziesięcioro dzieci z Ukrainy:
– Bardzo się cieszę, że do Świętej Puszczy i do dzieci przyjechał kard. Müller. Odwiedził prawdziwych uchodźców wojennych, tych najbardziej niewinnych. Pobłogosławił ich, te dzieci razem z nim pomodliły się. Wspólnie modliliśmy się szczególnie o pokój na Ukrainie. Dla naszego Domu i dzieci jest to wielkie wydarzenie. To także wielkie wydarzenie dla kard. Müllera. To są naprawdę ważne spotkania.
Ks. Bator zdradził, że kard. Müller odwiedził również szkołę przy ul. Mstowskiej, wybudowaną w niespełna trzy miesiące, specjalnie dla ukraińskich dzieci. Jak zauważył dyrektor ,,Świętej Puszczy” – to miejsce, w którym podopieczni mogą poczuć się jak u siebie:
– Byliśmy z kardynałem w szkole, która niedawno powstała. Budowaliśmy ją jako Caritas 2,5 miesiąca. To szkoła dla najmniejszych ukraińskich uchodźców. Jest dla nich strefą normalności. Ta ziemia ojczysta jest dla nich tutaj bardzo bliska. Cieszymy się ogromnie, sam kardynał wzruszył się tymi dziećmi. Ta chwila spotkania jest dla nich wyjątkowa.
Święta Puszcza – Archidiecezjalne Centrum Duchowości – położona jest w Olsztynie na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. To ośrodek wypoczynkowy, bezpośrednio sąsiadujący z rezerwatem Sokole Góry, zlokalizowany przy szlaku Orlich Gniazd. Historia Domu Rekolekcyjnego sięga 1937 r., w kiedy to pierwszy Biskup Częstochowski dr Teodor Kubina nabył część obecnego terenu wraz z zabudowaniami i przeznaczył je na miejsce letniego odpoczynku alumnów Seminarium Duchownego. Dom Rekolekcyjny erygował Ksiądz Arcybiskup Metropolita Częstochowski dr Stanisław Nowak lata później, bo 6 lipca 1989 r. nadając mu nazwę ,,Święta Puszcza”.
LN
Galeria: Radio Fiat