Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka zostali ogłoszeni błogosławionymi!

Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka zostali ogłoszeni błogosławionymi. Obrzęd beatyfikacji miał miejsce podczas Mszy Świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie. Eucharystii przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Obrzęd beatyfikacyjny rozpoczął kardynał Kazimierz Nycz, przedstawiając życiorysy nowych beatyfikowanych. Opowiadając o życiu Prymasa Wyszyńskiego, kardynał Nycz m.in. opowiadał o zmaganiach prymasa Wyszyńskiego z władzami komunistycznymi:

-Doprowadziło to do jego aresztowania w roku 1953 i internowania na ponad 3 lata. Mimo wielokrotnych szykan ze strony oprawców notował ciągle w swoich zapiskach: “Nie zmuszą mnie niczym do tego, abym ich nienawidził”.

Opowiadając o życiu matki Czackiej, kardynał Nycz m. in. przypomniał, że przyszła błogosławiona utraciła wzrok w wieku 22 lat na skutek wypadku:

-Dzięki żarliwej wierze nie załamała się, ale przyjęła to wydarzenie jako znak osobistego powołania życiowego. Po usłyszeniu diagnozy lekarskiej, a także sugestii by zajęła się niewidomymi, postanowiła poświęcić się sprawie ociemniałych, których sytuacja w Polsce była wtedy wyjątkowo trudna.

W homilii kardynała Semeraro, której treść odczytał biskup pomocniczy warszawski Piotr Jarecki przypomniano list papieża Jana Pawła II napisany do Polaków kilka dni po wyborze na Stolicę Piotrową:

-Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła. Kardynał Wyszyński jako prawdziwy syn polskiej ziemi miał rzeczywiście w sercu głębokie nabożeństwo do Matki Najświętszej.

To Maryja uczyła Prymasa Tysiąclecia życia dla Boga – mówił biskup Piotr Jarecki:

-Tak jak pod jej matczynym spojrzeniem narodziło się jego powołanie i pod tym samym spojrzeniem zawierzył Panu  Bogu własne życie i losy narodu polskiego, tak właśnie Matka Boża uczyła go, by przez codzienną pasterską służbę żyć tylko dla Pana Boga i tylko Jemu się przypodobać.

Na koniec uroczystości kardynał Kazimierz Nycz składał podziękowania:

-Bogu niech będą dzięki za wielki dar nowych błogosławionych. Pragnę w tym momencie z całego serca podziękować wszystkim tym, którzy sprawili że mogło dojść do tej beatyfikacji i wszystkim tym, którzy przygotowali dzisiejszą uroczystość. 

Mszę święta oprócz wysłannika papieskiego celebrowali m.in. udział jałmużnik papieski kardynał Konrad Krajewski, kardynał Dominik Duka z Pragi, kardynał Kazimierz Nycz i kardynał Stanisław Dziwisz. W sumie Eucharystię koncelebrowało około 600 księży z Polski, około 80 polskich biskupów i 45 z zagranicy. W uroczystości beatyfikacyjnej uczestniczyły rzesze wiernych z przedstawicielami państwa i rządu prezydentem Andrzejem Dudą oraz szefem rządu Mateuszem Morawieckim.

 

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content