„Kardynał Wyszyński jest wzorem ponadczasowym, być może dzisiaj jeszcze wyraźniejszym” – abp Wacław Depo w Radomsku

12 września br. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się uroczystość beatyfikacyjna kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Elżbiety Róży Czackiej. W podzięce za to wydarzenie w kościele św. Lamberta w Radomsku abp Wacław Depo odprawił uroczystą dziękczynną Mszę. św., w której dziękował Bogu za tych wielkich ludzi Kościoła.

Jak mówi abp Wacław Depo, beatyfikacja kard. Wyszyńskiego to wielkie wydarzenie, nie tylko dla polskiego Kościoła, ale i całej Europy, która boryka się z tymi problemami, które kard. Wyszyński już w XX. wieku zapowiadał. Lecz przede wszystkim zdaniem metropolity częstochowskiego Wyszyński był prymasem Jasnej Góry, z którą łączyła go specjalna więź, której pamięć warto kultywować.

Swoimi przemyśleniami nt. prymasa tysiąclecia dzieli się proboszcz radomszczańskiej Parafii św. Lamberta ks. Antoni Arkit: – Prymas był człowiekiem szalenie odważnym zważywszy na to w jakich czasach przyszło mu sprawować posługę. Jednocześnie jego dar do porywania tłumów ku Bogu był wspaniały. Muszę się przyznać, że jest dla mnie wzorem tego jak powinien zachowywać się kapłan oraz pasterz. I nawet dzisiaj, dziesiątki lat po moich święceniach, nadal znajduję w jego tekstach nową mądrość, która sprawia, że staję się lepszym kapłanem.

Życie błogosławionego kard. Wyszyńskiego stanowi inspirację nie tylko dla duchownych, ale i przedstawicieli władzy, bowiem prymas Polski po Panu Bogu najbardziej umiłował kraj. Dla posłanki Anny Milczanowskiej kard. Stefan Wyszyński to wzór także i dzisiaj, przede wszystkim patriotyczny.

Msza św. dziękczynna została odprawiona nie tylko z powodu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, lecz także s. Elżbiety Róży Czackiej, o której dokładniej mówi ks. Antoni Arkit: – Siostra Czacka była założycielką tzw. “lasek”, czyli domu opieki dla ludzi niewidomych. A dlaczego beatyfikowano s. Różę oraz kardynała jednocześnie? Ponieważ kard. Wyszyński był wielkim przyjacielem s. Czackiej oraz bardzo często odwiedzał ośrodek, pomagając podopiecznym.

Po uroczystej Mszy św. w kościele św. Lamberta zorganizowany został koncert na cześć błogosławionych. Jak mówi dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku Krzysztof Zygma, repertuar został dobrany tak, by pieśni oraz muzyka niejako opowiadały same przez się życiorys prymasa. Przygotowania do tego szczególnego koncertu były naprawdę wymagające, lecz dla radomskiej orkiestry nie jest to pierwszyzna. Lecz najważniejsze dla dyrektora Zygma oraz członków chóru jest to, że koncert został zrealizowany, w przeciwieństwie do zaplanowanego na rok 2020 koncertu na cześć Jana Pawła II.

Chociaż kardynał Stefan Wyszyński jest głównie kojarzony ze sprzeciwem jaki inspirował wobec władz komunistycznych oraz osobą papieża Jana Pawła II, Częstochowa zajmowała w jego sercu szczególne miejsce. To on był inicjatorem akcji duszpasterskich, takich jak Wielka Nowenna Tysiąclecia czy Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content