Kardynał Wyszyński na monetach i medalach świata

W Muzeum Monet i Medali w Częstochowie miało miejsce uroczyste otwarcie jednej z najważniejszych wystaw tego roku. Mowa o pierwszej części ekspozycji zatytułowanej „Kardynał Stefan Wyszyński – Prymas Tysiąclecia”.

Wystawa ma związek ze zbliżającą się beatyfikacją duchownego, zapowiedzianą na 12 września. Z tej okazji częstochowskie muzeum, na co dzień poświęcone Papieżowi Polakowi, prezentuje niezwykłą kolekcję eksponatów numizmatycznych związanych z Prymasem Wyszyńskim.

– Wszystko po to, by przybliżyć odwiedzającym muzeum sylwetkę i życiorys kardynała. Ku mojemu totalnemu zdziwieniu udało nam się zgromadzić 83 muzealne monety i medale. Takiej wystawy jeszcze nigdy w Polsce nie było. Dostaję mailowe informacje, że ludzie chcą wypożyczyć nam na czas wystawy eksponaty ze swoich prywatnych kolekcji. Jednym z takich osób jest Krzysztof Anuszkiewicz z Augustowa – mówił dyrektor muzeum, Krzysztof Witkowski.

W uroczystym otwarciu uczestniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który objął wystawę honorowym patronatem. Jak mówił, nadchodząca beatyfikacja przypomniała mu szereg osobistych spotkań z kardynałem Wyszyńskim.

– Pierwsze spotkanie było jeszcze za czasów kleryckich, w dniu peregrynacja obrazu Matki Bożej w diecezji sandomierskiej. Było to 18 czerwca 1972 roku. Później miałem okazję widywać się z kardynałem na spotkaniach duszpasterskich. Zwieńczeniem była pierwsza pielgrzymka do Ojczyzny, podczas której przez trzy dni mogłem uczestniczyć zarówno z Janem Pawłem II, jak i kardynałem Stefanem – wspominał abp Wacław Depo.

Podczas spotkania abp Wacław Depo otrzymał pamiątkowy medal Roku kard. Stefana Wyszyńskiego w uznaniu zasług dla Polskiego Kościoła i naszej Ojczyzny, a w szczególności za nieustępliwą wierność zasadom dekalogu, bezkompromisowe głoszenie prawd wiary, nieustanną troskę o ład moralny w życiu każdego Polaka, czyli za wielką miłość do Boga i Ojczyzny, kontynuując misję Prymasa Tysiąclecia. Wśród wyróżnionych osób był także wielokrotny generał Zakonu Paulinów oraz przeor Jasnej Góry o. Jerzy Tomziński, a także Agnieszka Kołodyńska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

– Im dalej od śmierci kardynała, tym bardziej widzimy, że był to naprawdę opatrznościowy pasterz naszego narodu i wielki mąż stanu. Ta wystawa pięknie wpisuje się z bezpośrednie przygotowania do beatyfikacji. Nie bez znaczenia jest także miejsce jej zorganizowania, czyli jasnogórskie miasto – powiedziała Agnieszka Kołodyńska, która w Muzeum Monet i Medali gościła po raz pierwszy.

Otwarcie drugiej części wystawy poświęconej kard. Wyszyńskiemu zaplanowane jest na niedzielę 7 listopada o godz. 17:00. Będzie ono współtowarzyszyć podsumowaniu Polskiego Konkursu Plastycznego i Multimedialnego – „Kardynał Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia – darem dla Kościoła i Ojczyzny”.

Skip to content