Po raz 16. na Jasnej Górze o poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach modlili się polscy kierowcy i ich rodziny. Tegoroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Kierowców, która rozpoczęła się 12 maja, odbywa się pod hasłem „W Maryi Pomoc i opieka na drogach”.

W Pielgrzymce wzięli udział nie tylko kierujący pojazdami i duszpasterze kierowców, ale także ludzie bezpośrednio odpowiedzialni i związani z bezpieczeństwem ruchu drogowego, kierowcy rajdowi, motocykliści, policjanci ruchu drogowego, przedstawiciele mobilnych służb celnych, instruktorzy jazdy, przedstawiciele instytucji związanych z ruchem drogowym, uczniowie szkół samochodowych, przyjaciele i ofiarodawcy MIVA Polska oraz misjonarze i przedstawiciele środowisk misyjnych. – Sytuacja na polskich drogach jest lepsza niż w latach ubiegłych. Kierowcy jeżdżą bezpieczniej. Jednak musimy o przepisach przypominać nie tylko od święta, ale właśnie pamiętać o nich każdego  dnia – zauważa Armand Konieczny, Naczelnik Wydziału Nadzoru Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

W tym roku w Pielgrzymce Kierowców wzięli udział także misjonarze z Peru, Ghany oraz innych krajów Afryki. Ich obecność jest wyrazem modlitewnej wdzięczności wszystkim kierowcom i ich rodzinom za udział w akcji św. Krzysztof 1 grosz za 1 km szczęśliwej jazdy na rzecz misyjnych środków transportu.-  To właśnie dzięki kierowcom możliwa jest pomoc ze strony MIVA Polska misjonarzom potrzebującym różnego rodzaju środków transportu: samochodów terenowych i osobowych, ambulansów, busików do misyjnych szkół, motocykli i skuterów, motorowerów i rowerów, skuterów śnieżnych, łodzi motorowych, ciągników itp. Wiem, że nasza ewangelizacja i praca na misjach dzięki środkom transportu jest skuteczniejsza. Misjonarz z samochodem to jakby jeden misjonarz więcej – mówi Zofia Sokołowska, świecka misjonarka przez 5 lat pracująca w Peru, obecnie zaangażowana w MIVA Polska.

Tegorocznej Pielgrzymce Kierowców towarzyszyły trzy znaki: kosz z intencjami pielgrzymkowymi od kierowców, dobroczyńców i przyjaciół MIVA Polska z całego kraju; księga wdzięczności MIVA Polska zawierająca listy i podziękowania od misjonarzy za ubiegłoroczną pomoc w zakupie środków transportu oraz Złota Kierownica św. Krzysztofa, rodzaj wyróżnienia od Krajowego Duszpasterstwa Kierowców i MIVA Polska dla paulinów.

– Droga, ulica, nie jest jedynie miejsce poruszania się, lecz także miejscem życia. Musimy więc nasze wspólne refleksje rozpocząć od zastanowienia się nad sensem tego zdania, warto byśmy zapytali samych siebie, czy pamiętamy, że drogi są miejscem prawdziwego życia, a więc także miejscem, gdzie obowiązują realne i konkretne zasady, obowiązują każdego z nas. Czy mamy świadomość, że na drodze obok nas znajduje się inny żywy człowiek, czy rozumiemy, jak ogromne konsekwencje dla naszego życia mogą mieć wydarzenia zachodzące w czasie naszych, nawet krótkich podróży. Pamiętajmy, że nas wierzących obowiązuje Dekalog Kierowcy Chrześcijanina, przykazania kierowcy, od lat propagowany przez MIVA Polska – przypomina ks. Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców.

Po Mszy św. tradycyjnie odbyło się poświęcenie pojazdów stojących na parkingach jasnogórskich. Ostatnim punktem pielgrzymki była Droga Krzyżowa odprawiona na Wałach jasnogórskich. Pielgrzymi nieśli ze sobą zapalone znicze, znak modlitwy za ofiary wypadków drogowych, szczególnie tych, którzy zginęli na drogach na przestrzeni ostatniego roku. Podczas tegorocznej Pielgrzymki Kierowców na Jasną Górę symbolicznie została przekazana decyzja o zakupie kilkudziesięciu rowerów dla katechistów z Ghany. Dla s. Marietty Żelasko, która pracuje w tamtym rejonie to powód do ogromnej radości. – Dzięki rowerom i skuterom będziemy mogli szybciej docierać do tych, którzy potrzebują naszej pomocy i Jezusa. Wiem, że katechiści już nie mogą się doczekać. Serdecznie dziękujemy wszystkim ofiarodawcom, bez Was by się to nie udało – nie kryła wzruszenia nazaretanka.

Organizatorem Pielgrzymki Kierowców jest Krajowe Duszpasterstwo Kierowców, MIVA Polska i Klasztor Paulinów.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content