Fot. Radio Fiat

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej poznali miejsca praktyk duszpasterskich. Wręczenie dekretów przez abp. Wacława Depo odbyło się w archikatedrze częstochowskiej w dniu Święta Ofiarowania Pańskiego.

Nauka teorii jest istotna, ale prawdziwe życie w parafii poznać można dopiero przez praktykę. Bezpośredni kontakt z wiernymi, głoszenie kazań czy posługa w trakcie Eucharystii, to część z zadań, jakie czekają na kleryków. Dobre przygotowanie do kapłaństwa, umacnia przekonanie o prawidłowym wyborze drogi życia, mówi abp Wacław Depo:

– Oni już poprzez sakrament kapłaństwa poprzez diakonat zobowiązani są do codziennej modlitwy Kościoła (modlitwa brewiarzowa, dar celibatu). Z kolei poprzez prezbiterat otrzymają możliwość sprawowania sakramentu Eucharystii oraz pojednania. Posłanie ich na praktykę duszpasterską jest nie tylko wymogiem Kościoła, ale również bezpośrednim przygotowaniem do misji ewangelizacyjnej. Będą wchodzić w różne grupy modlitewne czy apostolskie, które działają przy danych parafiach. Mają też ożywiać dzieło powołań do stanu kapłańskiego czy zakonnego.

Do praktyk przygotowuje się czterech diakonów. Tomasz Gryl posługiwać będzie w parafii św. Pawła i Piotra w Częstochowie. Dk. Paweł Caban natomiast u św. Floriana. Jak mówi, posługa w parafii z pewnością będzie wartościowym i ciekawym doświadczeniem:

– Nastawienie jest bardzo pozytywne. Św. Jan Paweł II pisał, że drogą Kościoła jest człowiek. Przez 6 lat uczyliśmy się w seminarium, poznając Pana Boga. Teraz dalej będziemy Go poznawać, ale w drugim człowieku. Idziemy uczyć się człowieka, ale na razie pod okiem księży proboszczów.

To posłanie ma dla nas przede wszystkim znaczenie praktyczne – mówi dk. Kamil Jastrząb, który skierowany został do parafii św. Zygmunta:

– Jesteśmy na progu przyjęcia święceń w stopniu prezbiteratu. Jesteśmy na progu już takiej zwyczajnej pracy na terenie naszej archidiecezji. Abyśmy poznali, jak naprawdę wygląda praca duszpasterska, apb Wacław Depo we współpracy z ks. rektorem oraz przełożonymi, posyłają nas do różnych parafii. W tym roku posługiwać będziemy w parafiach częstochowskich.

Czwartym z kleryków jest dk. Kamil Cudak, który praktyki realizować będzie w parafii św. Jana Kantego:

– W trakcie uroczystego przekazania dekretów (posyłających na parafię praktyk diakońskich) abp Wacław Depo przypomniał o obrzędzie Admissio. To posłanie realizuje się dziś w bardzo konkretnym wymiarze – posłaniu na konkretną parafię. Ja dostąpiłem łaski posługiwania w parafii św. Kantego w Częstochowie. Myślę, że będzie to nowe i owocne doświadczenie. Będziemy głosić homilie, sprawować sakramenty, uczyć się prowadzenia spraw parafialnych i umacniać duchowo.

Praktyki diakońskie trwać będą do maja bieżącego roku.

ABK

Skip to content