W dniach od 24 do 26 października w Zembrzycach koło Krakowa odbyło się XXI Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży, w którym uczestniczyła delegacja z archidiecezji częstochowskiej.
W Forum każdego roku licznie bierze udział młodzież, odpowiedzialna za wspólnoty w swoich diecezjach oraz ich duszpasterze. Jeden z organizatorów, ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży, wyjaśnił, na czym polega wydarzenie:
– Jest to XXI Forum, znajdujemy się aktualnie w Zembrzycach, w archidiecezji Krakowskiej. Wcześniejsze było w Kaliszu, jeszcze wcześniej w Kokotku, koło Lublińca. Jest to taka tradycja już, że co roku robimy takie spotkanie liderów młodzieży ze wszystkich diecezji. Zapraszamy diecezje z całej Polski i na to zaproszenie odpowiada ponad 30 diecezji. Forum jest liczne, w tym roku liczba uczestników wynosi 160 osób. Generalnie są to osoby zaangażowane w swoje duszpasterstwa, wspierają swoich księży przy okazji wydarzeń diecezjalnych, lokalnych, czasem też ogólnopolskich.
Za organizację techniczną odpowiedzialna jest diecezja, w której danego roku odbywa się wydarzenie. Ks. Koprianiuk podkreślił, że temat Forum nadaje Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM:
– Organizatorami są zawsze Krajowe Biuro oraz diecezja, która przyjmuje. My nadajemy taki ton, sugerujemy temat, który jest wart opracowania, wcześniej również wsłuchujemy się w głosy wszystkich tych, którzy to Forum współtworzą, czyli diecezji, koordynatorów z danej diecezji, po to aby dać konkretną odpowiedź w danym czasie.
Uczestnicy spotkania codziennie podejmowali dyskusję na temat wydarzeń organizowanych w swoich diecezjach. Każda wspólna rozmowa rozpoczynała się konferencją. W drugim dniu zjazdu wygłosił ją o. Tomasz Maniura OMI, duszpasterz młodzieży z Kokotka:
– Od 3 lat jestem zawsze na Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży a dzisiaj rzeczywiście miałem na temat wizji, tworzenia struktury, wyznaczania sobie celów przy tworzeniu wydarzeń dla młodych w diecezjach, w zakonach. Dzieliłem się swoim doświadczeniem Kokotka, Niniwy, Festiwalu dla młodych, ale też tam wiele innych wydarzeń. Dla mnie bardzo ważne jest to, abyśmy robili dzieło Boga, bo inaczej nie zbudujemy Kościoła i to nie jest tak, że my sobie coś wymyślimy, bo chcemy coś zrobić, bardzo często realizując tylko swoje pomysły i od razu to nazywamy dziełem Boga. Dzieło Boga jest wtedy, kiedy my Go słuchamy, kiedy wypełniamy to co On chce. Bóg do nas mówi przez rzeczywistość. Dlatego tworzenie wizji, jakichś wydarzeń, miejsc, duszpasterstwa młodzieży to jest tak na prawdę odczytywanie rzeczywistości.
W wydarzeniu biorą udział biskupi. W tym roku jednym z zaproszonych pasterzy był bp Adam Bab, członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz Komisji Nadzorczej Krajowego Biura Organizacyjnego Światowe Dni Młodzieży:
– Generalnie to ja w tych konkretnych spotkaniach uczestniczę od lat 20 i wracam tu z ogromnym sentymentem, dlatego że to jest kawał historii mojego życia i kapłańskiego posługiwania z młodymi i dla młodych. Te spotkania kojarzą mi się przede wszystkim z doświadczeniem pewnego odnawiania zapału. Jest troszkę wymiany doświadczeń, może nawet narzekania, ale to jest takie narzekanie wynikające z tego, że komuś na czymś zależy. I to, że zależy doświadcza się tego w słowach wypowiadanych z wypiekami na twarzy. Jest to w gruncie rzeczy pobudzające, odnawiające pewnego rodzaju gorliwość, zapał i też inspirujące, trzeba powiedzieć odważnie, w taki sposób, że czyjeś pomysły podpowiadają naszemu własnemu zaangażowaniu.
Jednej z Mszy św. podczas Forum przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, Robert Chrząszcz, członek Rady ds. DM oraz Komisji Nadzorczej KBO ŚDM, który wygłosił homilię do zgromadzonych:
– Moi drodzy nie bójcie się pomagać młodym w szukaniu odpowiedzi na pytanie o to, do czego Bóg ich powołuje. Jeśli ty jako młody człowiek dobrze odczytujesz swoją tożsamość, wiesz jakie są dobre wartości, staraj się przekazywać to dalej, nie zostawiaj tego dla siebie, ewangelizuj.
Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży organizowane jest od 2003 roku.