Wspólną modlitwą i śpiewem kolęd rozpoczęła się w częstochowskiej Kurii Metropolitalnej wizyta duszpasterska, czyli tzw. kolęda. Poszczególne biura i pokoje kurii nawiedzał z modlitwą i błogosławił wodą święconą metropolita częstochowski abp Wacław Depo. W kolędzie towarzyszyli mu pracownicy kurii, zarówno duchowni jak i świeccy. Ksiądz Arcybiskup wyjaśnił, dlaczego wizyta duszpasterska jest dla nas taka ważna, nie tylko dla każdego z osobna, ale również dla wspólnoty:
– Jest takie bardzo ważne zadanie – odczytać najpierw czas naszego życia. Bo to jest zawsze dar dla nas, ale nie tylko dla nas, bo trzeba go umieć dzielić z innymi po to, żeby później odczytać dar wspólnoty. Czy w parafiach, czy w domach, czy tu, w kurii, jesteśmy przede wszystkim społecznością zjednoczoną w imię Jezusa. Dlatego ważne, żeby ten czas, który przeżywamy, był nie tylko miłym wspomnieniem, ale przede wszystkim miarą miłości służebnej i świadectwem, które jest potrzebne współczesnemu światu.
Niektórym mogłoby się wydawać dziwnym, że wizyta duszpasterska odbywa się w kurii metropolitalnej. Wątpliwości w tej kwestii rozwiewa ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:
– Można by się zdziwić, ale my też, jako księża, przyjmujemy wizytę kolędową tam, gdzie mieszkamy i też gdzie pracujemy. Kuria to urząd, biuro ale przede wszystkim miejsce, gdzie pracujemy dla Kościoła i z Kościołem, gdzie zajmujemy się tymi wszystkimi sprawami kościoła i administracyjnymi, i personalnymi i duszpasterskimi. Dlatego tutaj zapraszamy księdza arcybiskupa, jako naszego ojca i szefa. Będziemy odwiedzać wszystkie biura, będą błogosławione, poświęcane. Bo na tym polega wizyta kolędowa – to jest wspólna modlitwa, błogosławieństwo, poczucie wspólnoty.
Wizyta kolędowa zakończyła się spotkaniem abp. Wacława Depo z pracownikami kurii.

Skip to content