Fot. Radio Fiat/archiwum

Alumni Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Diecezji Sosnowieckiej zapraszają do wspólnego kolędowania online. Usłyszymy „Przybieżeli do Betlejem”, „Cichą Noc”, a także wiele innych pieśni religijnych oraz pastorałek – znanych oraz mniej popularnych. Wydarzenie rozpocznie się 31 stycznia o godz. 17.00.

– Koncert kolęd i pastorałek w naszym Seminarium jest już tradycją – mówi diakon Kamil Cudak:

– Jest to bardzo ważne wydarzenie w życiu całej naszej wspólnoty seminaryjnej. To podtrzymywanie tradycji wspólnego śpiewania kolęd. To również forma poznania życia kleryków w Seminarium oraz początek budowania wspólnoty seminaryjnej.

Ze względu na warunki epidemiczne w kraju wydarzenie transmitowane będzie w internecie:

– W tym roku koncert musi odbyć się w formie online. Transmisja dostępna będzie na portalu oraz kanale YouTube Tygodnika Katolickiego Niedziela. Wystąpi chór Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, jak również soliści – diakoni i klerycy ze specjalnym udziałem naszego wykładowcy Mariana Florka, który recytować będzie wiersze.

Za twórcę pierwszej kolędy, w znaczeniu pieśni religijnej, uważa się św. Franciszka z Asyżu. Pieśń śpiewana była w nocy z 24 na 25 grudnia w zorganizowanej przez niego szopce we włoskiej miejscowości Greccio. Najstarsza polska kolęda to „Zdrów bądź, królu anjelski” z 1424 roku.

Do najpopularniejszych polskich kolęd zaliczamy: „Bóg się rodzi”, „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Lulajże Jezuniu”.

ABK

Skip to content