Dobiega końca ostatni turnus kolonii organizowanych przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W tym roku dzieci i młodzież zainteresowane aktywnym odpoczynkiem miały do wyboru jeden z trzech turnusów organizowanych w Ośrodku Wypoczynkowym Caritas w Poniku koło Janowa.

Ostatnia grupa młodzieży będzie korzystać z wakacji do wtorku, 31 sierpnia. W piątek, 27 sierpnia podopiecznych odwiedził metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który podkreślił, że dzieci to dar od Boga, zarówno dla rodziny, Kościoła, jak i Ojczyzny.

– Jest takie utarte przysłowie, że wszystkie dzieci są nasze. Należy zdać sobie sprawę, że nie są one naszą własnością, a darem od Boga. Miłość do dziecka od momentu poczęcia, aż do wzrastania i samodzielnego decydowania jest naszym wspólnym obowiązkiem, zarówno rodziców, wychowawców, jak i osób duchownych – mówił metropolita częstochowski.

W samo południe metropolita częstochowski zaprosił wszystkich uczestników kolonii do uczestniczenia w Mszy św., odprawionej w kaplicy znajdującej się na terenie ośrodka. W homilii abp Wacław Depo zwrócił się do dzieci i starszych słowami, którymi swoje kazania rozpoczynał kardynał Stefan Wyszyński.

– […] Umiłowane dzieci Boże… Te słowa wskazują nam, że jest to nasze pierwsze zadanie, aby odkryć, że jesteśmy umiłowani przez Boga. To wiąże się z darem naszego życia. Przecież nie musielibyśmy się na tym świecie pojawić, a świat i tak by bez nas istniał. Każdy z nas został powołany do życia przez Boga. Obdarowanie nami naszych rodziców jest pierwszym darem, który otrzymali, a który my musimy sobie uświadomić – głosił abp Wacław Depo.

W ostatnim turnusie uczestniczy 35 dzieci. W poprzednich tegorocznych wyjazdach było to nawet 80 osób. Jak przyznali organizatorzy, wypoczynek w Poniku to przede wszystkim ruch, rekreacja i sport.

– Stawiamy tu przede wszystkim na ruch na świeżym powietrzu. Organizujemy dużo zajęć sportowych i integracyjnych. Mamy również sekcję plastyczną. Była również wycieczka do Energylandii. Wiemy, że po roku spędzonym głównie na nauczaniu zdalnym dzieci potrzebują ruchu i kontaktu z rówieśnikami. W niektórych przypadkach wręcz na nowo uczą się odnawiać znajomości – powiedziała Monika Wierzbicka, kierownik kolonii archidiecezji częstochowskiej.

Poza młodzieżą po raz pierwszy w koloniach uczestniczyła także osobna grupa seniorów, a dokładniej 40 wolontariuszy studyjnych w ramach programu ETNA, czyli Emerytalnego Towarzystwa Nowej Aktywności. Jest to projekt Caritas archidiecezji częstochowskiej, dofinansowany ze środków Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.

– W ramach tego projektu m.in. wolontariusze podejmowali działania wolontariackie na terenach placówek Caritas. Przez tydzień, w trakcie tego pobytu, mieli codziennie organizowane działania wolontariackie w różnych miejscach, jak również działania międzypokoleniowe z kolonią, która również znajduje się na tym ośrodku. W ramach tego projektu na terenie archidiecezji zorganizowanych jest też 12 punktów charytatywnych, również prowadzonych przez seniorów. W każdym zgromadzonych jest kilku seniorów, którzy podejmują działania na rzecz lokalnej społeczności, czy działania charytatywne – mówiła Paulina Gradek z Caritas Częstochowa.

Na zakończenie spotkania z okazji zbliżającego się roku szkolnego abp Wacław Depo rozdał dzieciom plecaki. Do Ponika przyjechał także poseł Mariusz Trepka, który ufundował dodatkowo dzieciom słodycze oraz napoje.

BNO

>>Cała homilia abp. Wacława Depo<<

 

Skip to content