Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lubieniu zaprasza do wysłuchania koncertu kolęd w wykonaniu polskiej mezzosopranistki Izabeli Kopeć oraz kwintetu smyczkowego.

Więcej na temat muzycznego wydarzenia mówi proboszcz parafii ks. Grzegorz Paszka:

– Koncert jest wyjątkowym wydarzeniem dla naszej wspólnoty parafialnej. Pani Izabela Kopeć koncertuje po całej Polsce oraz w krajach europejskich. Wystąpi w naszym kościele wraz z kwintetem smyczkowym.

Historia śpiewania pieśni bożonarodzeniowych sięga kilku wieków wstecz. Pierwsza kolęda napisana w języku polskim, czyli „Zdrow bądź krolu anjelski” datowana jest na 1424 rok. Tekst zapisany został w kazaniu ks. Jana Szczekny, spowiednika królowej Jadwigi.

Wiele polskich kolęd to pieśni ludowe lub też przekłady pieśni łacińskich, znane i lubiane przez całe pokolenia. Jak dodaje ks. Grzegorz Paszka – kolędowanie we wspólnocie to nie tylko pielęgnowanie polskiej tradycji, ale również wspaniała forma modlitwy:

– Jest to sławienie jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego chrześcijanina. Według mnie śpiew kolęd jest bardzo ważny, ponieważ jednoczy wspólnotę parafialną wokół żłóbka. Przypominają nam się wydarzenia, które miały miejsce ponad 2 tys. lat temu, kiedy Chrystus przyszedł na świat. Kto śpiewa ten 2 razy się modli.

Koncert kolęd w kościele NMP Królowej Polski w Lubieniu rozpocznie się 30 stycznia o godz. 11.30.

ABK

Koncert kolęd, Izabela Kopeć/fot. parafia NMP Królowej Polski w Lubieniu
Skip to content