Koncertowe ukoronowanie Uroczystości Niepokalanego Poczęcia Maryi

Jasna Góra obchodziła Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny bardzo intensywnie. Oprócz uroczystych Mszy św. Niepokalaną uczczono także nieszporami. Następnie procesyjnie wyruszono pod Jej figurę na błoniach jasnogórskich, gdzie złożono hołd z kwiatów. Obchody zakończono koncertem w bazylice jasnogórskiej.

Podczas koncertu, będącego ukoronowaniem święta Niepokalanej, można było usłyszeć przepiękny śpiew chóru Animabile z Krakowa oraz scholi Domine Jesu z parafii św. Zygmunta w Częstochowie. O szczegółach wydarzenia opowiedział ks. dr Mikołaj Węgrzyn, który uczestniczył w śpiewie, jako jeden z chórzystów:

Jestem zaszczycony zaufaniem, jakie okazali mi organizatorzy tego koncertu. To Oratorium, podczas którego zabrzmi przede wszystkim Litania, skomponowana do tekstu ks. Twardowskiego. Litanii dotyczącej Matki Bożej i nowego odkrycia, kim jest Ona dla nas. Muzykę do tej Litanii napisał krakowski kompozytor Paweł Bębenek. Jest to pewnego rodzaju duchowa pielgrzymka po Polsce, która dotyka ważnych miejsc dla polskiej pobożności maryjnej.

Paweł Bębenek, kompozytor muzycznej interpretacji Litanii i dyrygent chóru Animabile zdecydował, że spośród wszystkich wezwań stworzonych przez ks. Twardowskiego, wybierze tylko kilka, dzięki którym zabierze słuchaczy w podróż po najważniejszych Maryjnych sanktuariach w Polsce. Jak sam twierdzi, zależało mu żeby poprzez muzykę i śpiew zilustrować Litanię:

Jest to polska Litania ks. Jana Twardowskiego. Oczywiście ze względu na ograniczony czas koncertu ze 130 wybraliśmy 12 inwokacji. Ks. Jan Twardowski pisał tę Litanię przez 30 lat. Jeśli chodzi o treści jest ona pomyślana bardziej ilustracyjnie. Staram się wykorzystywać muzykę do tego, że poprzez piękno harmonii, wydobyć akcent słowa.

Oratorium Pawła Bębenka w oparciu o poezję Litanii ks. Twardowskiego powstało dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego Paweł Bębenek jest stypendystą. Efekt pracy kompozytorskiej Autora i piękno śpiewu połączonych chórów Animabile i Domine Jesu brzmi wspaniale:

Była to pieśń Tobie wznawiamy Panno nad wymowę w interpretacji Pawła Bębenka.

Skip to content