W sobotę 3 września w auli Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie odbyła się konferencja dla księży katechizujących w placówkach edukacyjnych. Mogli w niej wziąć udział również pozostali kapłani nie uczący w szkole religii, a zainteresowani sprawami nauczania i wychowania religijnego dzieci i młodzieży w szkole oraz parafii.

– Ja bardzo się cieszę z tego spotkania, bo to jest wypełnienie pierwszego zadania, jakie jest związane z kapłańską służbą – mówi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski:

– Mianowicie przepowiadanie ewangelii, a dopiero później na drugim miejscu jest sakramentalność czyli posługi nasze w sakramentach świętych i wtedy budujemy prawdziwy Kościół. Bo jeśli byśmy zaczynali od siebie od własnych tylko pragnień albo takich czy innych uzasadnień swojej misji to wtedy schodzimy z prawdziwej drogi. A Chrystus jest żywy w swoim słowie i dlatego my go przepowiadamy. I posługa katechetyczna jest bardzo ważnym odcinkiem naszym nie tylko misji kapłańskiej ale i odpowiedzialności. 

Jakie tematy były poruszane na dzisiejszej konferencji wyjaśnia ks. Paweł Wróbel z Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie:

W tym roku chcemy się skupić na pewnym podsumowaniu, ponieważ zbliżamy się też do rocznicy utworzenia naszej archidiecezji, więc temat naszej katechezy to retrospekcja katechezy, pewne podsumowanie tego co udało się wypracować. Pokazać co było najlepszym sukcesem, gdzie jeszcze musimy trochę więcej przyłożyć uwagi, żeby ta praca katechetyczna była dla nas radością, a przede wszystkim z pożytkiem dla tych co ich katechizujemy.

Jak ważne są takie spotkania przed rozpoczęciem roku szkolnego dla księży katechetów, mówi ks. Mariusz Sztaba:

Każde spotkanie jest ważne, szczególnie w tych czasach kiedy jest taka anonimowość, więc budowanie relacji to po pierwsze zobaczyć, że nie jestem sam. Także w tym dziele katechizacji. Zawsze jakieś ważne wiadomości od strony prawnej i takiej bardzo katechetycznej. Więc uważam, że ważne spotkanie, motywujące, podpowiadające jakie nowe wymogi, bo zmienia się prawo oświatowe, pod każdym względem dobre. Z resztą nigdy za dużo dobrych spotkań, dlatego tutaj jestem. 

Oprócz zaczerpnięcia informacji od innych księży, wymiany pomysłów czy propozycjami, ks. Sebastian Kosecki podkreśla, że na konferencji można również zaczerpnąć Ducha Świętego na czas roku szkolnego:

– Dla nas to jest czas rozbiegowy, zebrania się i może uświadomienia dla nas, dla niektórych, że musimy zacząć działaś już w tej szkole. Oczywiście już były rady, pierwsze dni, natomiast uświadomić sobie, że to jest takie dzieło Pana Boga, że do szkoły idziemy nie tylko po to pracować jako nauczyciele, ale po to aby szerzyć Królestwo Boże.

W czasie konferencji katechetycznej można było nabyć nowy tom Biuletynu Katechetycznego. Znajdują się w nim między innymi aktualne dane na temat nowych programów i podręczników do nauki religii, oferta szkoleń i  rekolekcji szkolnych. Ponadto aktualne akty prawne związane z nauczaniem i wychowaniem religijnym dzieci i młodzieży.

Referat Katechetyczny - konferencja dla księży katechizujących

Skip to content