Przedstawiciele placówek oświaty spotkali się na Jasnej Górze podczas Konferencji Dyrektorów Szkół Katolickich. Uczestnicy wysłuchali prelekcji dotyczących zagadnień prawnych oraz formacyjnych. Mottem spotkania były słowa Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, które 30 czerwca 1957 roku w Częstochowie wypowiedział do nauczycieli.

„Wam [nauczyciele] powierzył Bóg dzieci swoje na ziemi. I te dzieci mają prawo mówić do was: nauczycielu dobry (…)” – kard. Wyszyński zwracał uwagę, że nauczanie to święte posłannictwo. Rada Szkół Katolickich w Polsce chce realizować misję wychowania dzieci i młodzieży w duchu wspólnoty bożej. Jak tłumaczy jej przewodniczący, ks. Zenon Latawiec, spotkanie dyrektorów na Jasnej Górze mają dwa cele.

– Pierwszy cel to przygotowanie prawne dyrektorów do rozpoczynającego się nowego roku szkolnego. Wiele zmienia się w prawie oświatowym, dlatego ważne jest, aby o tym przypominać. Ten rok jest wyjątkowy. Z powodu epidemii dyrektorzy obciążeni są dodatkowymi, ważnymi decyzjami odnośnie sposobu nauczania itp. Drugi cel to formacja. Trudno wyobrazić sobie dyrektora szkoły katolickiej, który nie pracuje nad formacją swoją oraz nauczycieli. W tym roku chcieliśmy przybliżyć uczestnikom konferencji postać Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, ponieważ potrzebujemy autorytetów.

Ideę spotkań na Jasnej Górze komentuje S. Emanuela Marianna Szefel, dyrektor Szkoły Podstawowej Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny w Białym Stoku, wieloletnia uczestniczka konferencji.

– Te spotkania są długo wyczekiwane. Dowiadujemy się wielu ważnych rzeczy, co ułatwia nam właściwe wykonywanie swoich obowiązków zawodowych. Dyrektorzy potrzebują wsparcia zarówno z zakresu wiedzy, jak i formacji duchowej.

Słowa do uczestników spotkania skierował abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który w prelekcji apelował o głoszenie Słowa Bożego wśród młodzieży z akcentem na obronę wartości chrześcijańskich, zagrożonych antykatolickimi działaniami współczesnego świata.

– Chciałbym przekazać swoje refleksje związane według mnie z największymi wyzwaniami intelektualnymi, a jednocześnie duszpasterskimi, na które trzeba (zwłaszcza w przestrzeni szkolnej) znajdywać adekwatne odpowiedzi. Myślę tutaj o dwóch ideologiach, przenikających do świadomości współczesnego człowieka kultury zachodniej, które stają się treścią wychowania. Ideologie te związane są z pewną wizją świata i człowieka – ekologizm, gender, ekologizm, LGBT. Trzeba odwoływać się do wartości chrześcijańskich, szczególnie w czasach tak wielu zagrożeń.

Po spotkaniu w Auli Papieskiej abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. odprawionej w Bazylice Jasnogórskiej.

ABK

Skip to content