Konferencja „Misterium trwania. 640 lat Jasnej Góry”

Refleksja nad jasnogórskim dziedzictwem, zwłaszcza w myśli i nauczaniu bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, stanie się tematem spotkania, które odbędzie się 29 listopada, o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.
O deflacji społecznej w rozumieniu Prymasa Wyszyńskiego mówić będzie Michalina Jankowska z Instytutu Prymasowskiego, o miejscu Jasnej Góry w życiu i nauczaniu Prymasa Tysiąclecia – prof. Paweł Skibiński z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podejmie temat „przesłania na dziś”, a o. Grzegorz Prus, dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego – „Misterium trwania”.
– Tytuł konferencji „Misterium trwania” zaczerpnięty został z listu Prymasa, który prosił Jana Dobraczyńskiego o napisanie na 600-lecie Jasnej Góry dziejów Jasnogórskiego Obrazu w historii polskiego narodu, by „wniknąć w przedziwne misterium trwania Pani Jasnogórskiej” – wyjaśnia Izabela Tyras, przedstawicielka Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, które jest współorganizatorem spotkania.
W 640. rocznicę powstania klasztoru na Jasnej Górze Instytut Wydawniczy PAX wznowił „Spotkania Jasnogórskie” Jana Dobraczyńskiego ukazujące wielkich Polaków: świętych, władców, ludzi Kościoła, nauki i kultury, którzy patrzyli w przyszłość przez Częstochowski Obraz. Wśród nich był też kardynał Wyszyński, ten, który sam nazwał siebie „prymasem jasnogórskim”. – Miała to być zatem nie tyle relacja z dziejów Cudownego Obrazu i Jasnej Góry, ile oddanie duchowego wpływu Ikony Jasnogórskiej na życie Polaków – przypomniał Kamil Sulej, prezes Fundacji Civitas Christiana.
Konferencja zatytułowana „Misterium trwania. 640 lat Jasnej Góry. Spotkania Jasnogórskie” odbędzie się 29 listopada o godz. 18.30 w Sali Papieskiej.
Organizatorami są: Jasna Góra, Fundacja Civitas Christiana, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” i Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

źródło: Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

Skip to content