fot. caritas.pl

„Koperta życia Caritas” to najnowsza akcja Caritas Polska i Fundacji Biedronki, która ma na celu poprawę poczucia bezpieczeństwa wśród seniorów. Skierowana jest do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Bywa, że pogotowie w czasie udzielanej pomocy ma utrudniony kontakt z pacjentem. Koperta ma zapewnić pewność przekazania ważnych dla załogi karetki informacji podczas interwencji.

Podstawowe dane o zdrowiu pacjenta i przyjmowanych przez niego lekach powinny jak najszybciej trafić do medyków, którzy udzielają mu pomocy. Akcja „Koperta życia Caritas” ułatwi służbom medycznym dostęp do niezbędnych informacji dotyczących objętych nią seniorów.

– Czas, w którym rusza akcja „Koperta życia Caritas” nie jest przypadkowy. Trwa pandemia w czasie której seniorzy szczególnie potrzebują pomocy. Są w grupie ryzyka i dlatego muszą przebywać w domu, często w odosobnieniu. Koperta pomoże w przekazaniu informacji dla medyków i powinna usprawnić ewentualne interwencje. To tylko jedna z akcji Caritas, która skupia swoją pomoc na seniorach m.in. cały czas przekazywane są paczki żywnościowe – mówił ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Polska.

„Koperta życia Caritas” zawiera kartę, na której zapisane są podstawowe i aktualne informacje dotyczące domownika seniora: imię i nazwisko, PESEL, grupa krwi, przebyte choroby, uczulenia, przyjmowane leki, kontakt do bliskiej osoby, którą należy powiadomić w nagłych sytuacjach. „Kopertę życia Caritas” należy umieścić w lodówce (na górnej półce drzwi), czyli w miejscu łatwo dostępnym dla ratowników.

Akcja „Koperta życia Caritas” wystartowała 14 listopada 2020 r., w Ogólnopolskim Dniu Seniora. Pierwsze koperty właśnie docierają do 10 tysięcy seniorów – beneficjentów programu „Na codzienne zakupy”. Następnych 10 tysięcy kompletów trafi do pozostałych podopiecznych Caritas w ramach kampanii #PomocDlaSeniora wraz ze świątecznymi paczkami. Akcja ma być kontynuowana w kolejnych latach.

Kopertę można też samemu wydrukować ze strony CARITAS.

źródło: caritas.pl

Skip to content