W niedzielę, 23 czerwca Królowa Polski w Ikonie Jasnogórskiej nawiedziła parafię Św. Erazma w Sulmierzycach. Na spotkanie z Matką Bożą przyszły rzesze mieszkańców. Eucharystię z kolei odprawił bp Andrzej Przybylski.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej wyjaśnił, że peregrynacja to wielkie, duchowe przeżycie:

– 23 czerwca to dzień, w którym Matka Boża nawiedziła dekanat sulmierzycki. Można by powiedzieć, że odwiedziła dla siebie bardzo przyjazne miejsce, bo jest to jedno z piękniejszych sanktuariów na terenie naszej archidiecezji. W homilii nawiązałem do Ewangelii, o tym wyciszeniu burzy na morzu, Cudzie Jezusa, który jest Panem wszelkich żywiołów. Chciałem przekazać wiernym, że Matka Boża przychodzi po to, by obudzić w nas wiarę. Jest ona bowiem niejednokrotnie niestabilna i uśpiona. Matka Boża nie tylko przynosi święty spokój, ale wielkie zaufanie. Chcieliśmy Ją przywitać i przede wszystkim poprosić, żebyśmy w Niej i przez Nią zawierzyli Panu Bogu świat, życie, Polskę i Kościół.

Przyjęcie Czarnej Madonny w Sulmierzycach to wyjątkowe wydarzenie dla mieszkańców. Przekonywał o tym proboszcz parafii św. Erazma, ks. kan. Piotr Bednarz:

– Peregrynacja po mału dochodziła do świadomości parafian, ale także i mojej, duchowej. Nasze przygotowania trwały już od stycznia. Wówczas każdy otrzymał swoje zadanie. W tym celu powstała specjalna rada parafian. W dalszym czasie pojawiły się kolejne etapy, czyli rekolekcje. Prowadzący je o. Izydor wprowadzał nas w ducha nawiedzenia Matki Najświętszej Częstochowskiej. Dzień peregrynacji to był dla nas dniem szczęśliwym, radosnym i słonecznym. Owoce tego nawiedzenia już teraz są widoczne w naszej parafii, szczególnie po przebytych rekolekcjach. Te trzy dni to był intensywny czas modlitwy, spotkań w czasie Mszy Św., nauk i Apeli Jasnogórskich.

Swoje oczekiwania wobec nawiedzenia Sulmierzyc przez Matkę Bożą wyraziła pani Anna, gospodyni księdza proboszcza:

– Ważną kwestią jest to, żeby nasza parafia zaczęła mocniej tętnić życiem i żeby ludzie chcieli angażować się w Kościół i parafię. Już samo to, że Matka Boża nas odwiedziła jest dla mnie czymś niezwykłym. Sama bowiem jestem mamą dwóch synów i wiem jakie to jest ważne być blisko. Maryja jest dla mnie bardzo ważna i chciałabym, żeby dla wszystkich była. W przygotowania do jej przyjęcia zaangażowało się wielu parafian. Zwłaszcza koło emerytów stanęło na wysokości zadania.

W poniedziałek, 24 czerwca Matka Boża Częstochowska nawiedzi parafię NMP Anielskiej w Kleszczowie.

WS

DSC_0002

Skip to content