Kościół opiekunem rodziny – synod biskupów

watykan

Po rocznej przerwie, przeznaczonej na refleksję, dzisiaj (4.10.2015) został zainaugurowany synod biskupów w Rzymie. Inauguracja miała miejsce w trakcie przedpołudniowej Mszy św. w Bazylice Watykańskiej. Synod, czyli ciało doradcze Ojca Świętego, będzie dysputował na temat kondycji rodziny w Kościele powszechnym i w świecie przez trzy tygodnie – od jutra do 25 października.

W południe natomiast na Placu św. Piotra zgromadziły się dziesiątki tysięcy ludzi, aby modlić się z Ojcem Świętym w intencji zainaugurowanego synodu. Papież Franciszek zwrócił dzisiaj szczególną uwagę na dzieci, o których dobra dbać powinni nie tylko rodzice, ale całe społeczeństwo, dzieci są bowiem ofiarami głodu, porzucenia, wojen i wyzysku. Wezwał, abyśmy byli społeczeństwem-rodziną, zdolnym do gościnności.

Episkopat Polski na synodzie reprezentują ks. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Henryk Hoser i ks. bp Jan Wątroba, biskup diecezji rzeszowskiej, uprzednio biskup pomocniczy częstochowski w latach 2000–2013. Dołączą do nich biskupi na co dzień pracujący w Watykanie: kardynał Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, i ks. abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Słuchaczami obrad są również małżonkowie Jacek i Jadwiga Pulikowscy.

KR

Skip to content