Od Środy Popielcowej częstochowski Kościół pielgrzymuje codziennie do innej świątyni, zgodnie z zainicjowaną przez abp. Wacława Depo akcją Kościoły stacyjne miasta Częstochowy.

W piątek, 28 lutego miejscem nabożeństwa Drogi Krzyżowej i sprawowania Eucharystii był kościół św. Wojciecha. Mszy św. przewodniczył abp senior Stanisław Nowak, który wyraził swoją radość, że Częstochowa ma tyle świątyń, do których można pielgrzymować:

– Częstochowa to jest wielka rzecz, że stała się takim miastem, że jest dość kościołów na stację. Było kilkanaście kościołów na początku i komuna nie pozwalała na rozwój kościołów. Przyszła błogosławiona Solidarność i wtedy ludzi to jakoś zmobilizowało i księży, że powstało bardzo wiele kościołów i parafii, ponad 64, z tymi małymi kościołami w Częstochowie. Łodzi nie udało  się, dlatego odprawiają stację, nie w samej Łodzi, ale muszą wyjeżdżać na zewnątrz. A my mamy u siebie miasto, tyle kościołów. Tak jak Kraków ma, Warszawa i możemy te stację odprawiać.

Proboszcz parafii św. Wojciecha, ks. Stanisław Iłczyk podkreśla, że przez kościół stacyjny św. Wojciecha łączymy się duchowo z kościołem stacyjnym w Rzymie:

– Jest to niewątpliwe wydarzenie i dzień szczególnej łaski, bo przez ten dzień dzisiejszy łączymy się z wiecznym miastem Rzymem, gdzie w Bazylice Świętego Jana i Świętego Pawła też jest dzień stacyjny dla miasta Rzym. Przez ten fakt dotykamy, jako tego wielkiego skarbu męczeńskiej historii wiecznego miasta, bo tam każdy krok, każdy kamień naznaczony jest cierpieniem wyznawców, którzy oddawali swoje życie za Chrystusa. Gdy dzisiaj przeżywamy ten czas to uświadamiamy sobie również to, co Ksiądz Arcybiskup powiedział w czasie Drogi Krzyżowej, że jesteśmy szczęśliwi, że możemy żałować, że możemy klękać przed Chrystusem, przed Chrystusowym cierpieniem. Droga krzyżowa jest właśnie taką szczególną drogą ciągłego klękania przed tajemnicą Chrystusowej śmierci, a zatem chcemy uradować się tą prawdą, że Jezus przez cierpienie przez drogę krzyżową zostawił nam tę szczególną łaskę, że możemy ciągle zginać nasze kolana w uwielbieniu dla Pana i ciągle powracać do Tajemnicy Chrystusowego Miłosierdzia. Oby ten dzień, szczególnego odpustu wylał się na nas z tym wielkim darem łaski odpustu zupełnego

Podczas homilii, wygłoszonej w trakcie Mszy św., abp Nowak nawiązując do Liturgii Słowa podkreślił, że Wielki Post jest dobrym momentem do głoszenia miłości Pana Boga i dobrym czasem do nawrócenia. Kolejnym kościołem stacyjnym będzie w sobotę, 29 lutego Jasnogórska Bazylika. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 14.15. Pełna lista kościołów stacyjnych znajduje się na stronie Archidiecezji Częstochowskiej www.archiczest.pl.

MST

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.