Kościół św. Andrzeja Świerada i Benedykta Pustelników kolejnym kościołem stacyjnym

Fot. Radio Fiat

Kościół św. Andrzeja Świerada i Benedykta Pustelników w Częstochowie dołączył do kościołów stacyjnych. W niedzielę 14 marca została tam odprawiona Msza św. właśnie w ramach tej inicjatywy. Przewodniczył jej ks. Adam Polak, który przypomina czym jest tradycja kościołów stacyjnych:

Kościoły stacyjne to tradycja zapisana już nawet w księgach liturgicznych w samym mieście Rzym. Tam Ojciec Święty, zwłaszcza w starożytności, nie sprawował Mszy św. w okresie Wielkiego Postu w jednym miejscu, tylko każdego dnia w innym kościele. Liturgia stacyjna miała również charakter pokutny i wiązała się zazwyczaj z przejściem z mniejszego kościoła do większego. W pewnym momencie rozwoju liturgii kościoły stacyjne były związane z konkretnym dniem Wielkiego Postu. I tak np. dzisiaj kościołem stacyjnym dla Rzymu jest Bazylika św. Krzyża Jerozolimskiego.

W parafii św. Andrzeja Świerada i Benedykta Pustelników rozpoczynają się również rekolekcje Wielkopostne, więc jest to dobra okazja do przygotowania się do Świąt.

Andrzej i Benedykt są pierwszymi Polakami, wyniesionymi do chwały ołtarzy (1083 r.) po polskich kamedułach z eremu międzyrzeckiego: Izaaku, Mateuszu i Kryspinie, kanonizowanych przez papieża Jana XVIII. W ikonografii ukazuje się ich jako pustelników.

WB

Skip to content