Wizerunki Matki Bożej koronowane przez Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego to temat przewodni wystawy malarskiej „Królowa Polski o wielu obliczach” prezentowanej w górnym kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika w Częstochowie. Autorką ekspozycji jest Bożena Aleksy, która zaprasza odbiorców do głębszej refleksji nad osobistym stosunkiem do Matki Najświętszej.

Wystawa prezentuje 47 wizerunków Maryi koronowanych przez Prymasa Tysiąclecia, począwszy od rekoronowanego obrazu Bogarodzicy Unitów w Chełmie Lubelskim w 1946 roku do Wambierzyckiej Królowej Rodzin koronowanej w 1980 roku. Autorka namalowała kopie wizerunków Matki Bożej w ciągu 5 lat na prośbę Domu Pamięci Prymasa Wyszyńskiego w Częstochowie. Mówi proboszcz parafii św. Stanisława BM, ks. Jacek Michalewski:

– Inicjatorkami tej wystawy są tzw. ósemki z Domu Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego. To panie, które są naocznymi świadkami życia, duszpasterstwa oraz pięknej postawy bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Zleciły namalowanie 47 wizerunków Matki Bożej (obrazów, figurek) czczonych w Polsce i koronowanych przez kard. Stefana Wyszyńskiego. Warto zobaczyć tę wystawę. Pięknie się to łączy z uroczystością dziękczynienia za beatyfikację Prymasa. To takie piękne połączenie.

O odczucia dotyczące wystawy zapytaliśmy natomiast zwiedzających. Wielu z nich wizerunki Matki Najświętszej szczególnie poruszyło:

– Jeśli ktoś czuje się związany z Matką Bożą, powinien zobaczyć tę wystawę.
– Wystawa jest przepiękna. Jestem nią zachwycona. Będą polecać każdemu, aby ją zobaczył.
– Tego nie da się opisać słowami. Jestem bardzo wzruszona.

Wystawa prezentowana będzie w parafii św. Stanisława BM w Częstochowie do 17 maja.

ABK

Skip to content