26 sierpnia to wyjątkowy dzień w kalendarzu liturgicznym. Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, nazywana imieninami Matki Bożej czczonej w Jasnogórskim Wizerunku jest szczególnym dziękczynieniem wszystkich wiernych, którzy z Niebiańską Panią pragną dzielić życie, a także prośbą o dalsze błogosławieństwo dla całego polskiego narodu. Główna Suma liturgiczna odbyła się na Szczycie jasnogórskim pod przewodnictwem Prymasa abp. Wojciecha Polaka.

Jak tłumaczył Prymas Polski, Najświętsza Maryja Panna otacza opieką każdego człowieka, a potęga Jej miłości jest nieograniczona:

– Myślę, że dzisiaj w szczególny sposób, tutaj z Jasnej Góry promieniowanie Maryi spływa na całą Polskę. Poprzez licznych pielgrzymów, którzy przybywają do jasnogórskiego Tronu ta miłość spływa także na cały świat. Dzisiaj myślimy o tym, pielgrzymie, który stanął tu przed Maryją 5 lat temu – o papieżu Franciszku. Ojciec Święty pozdrowił wczoraj Polaków, podczas audiencji generalnej. Powiedział, że to właśnie Maryja jest tą, która niesie nam pokój i błogosławieństwo od Jezusa. Uczy nas też postawy, co to znaczy być wiernym Chrystusowi i Kościołowi. Ja dziś myślę o tym, że Maryja jest naszą matką. Ma wobec nas macierzyńskie posłanie

W homilii abp Wojciech Polak zaznaczył rolę wiary w budowaniu i umacnianiu Kościoła. Prymas podziękował również wszystkim tym, którzy pozostali wierni Kościołowi pomimo zwątpienia i zranień.

 

Oblicze Kościoła pomaga odkrywać nam Matka Boża, która uczy nas dobroci i otwartości w stosunku do innych osób. Jej bliskość wobec Chrystusa powinien naśladować każdy chrześcijanin – wtedy łatwiej mu będzie zrozumieć istotę miłosierdzia oraz ogromu Bożej miłości.

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej to również szczególne przypomnienie dla narodu polskiego, jak ważnym miejscem jest jasnogórskie Sanktuarium. – Powinniśmy czerpać z tak wspaniałego dziedzictwa – apeluje abp Wacław Depo, metropolita częstochowski:

– Według Cypriana Kamila Norwida położenie geograficzne nie jest jakimś ślepym trafem historii. Jest pierwszą elementarną kartą, którą trzeba czytać i zapełniać sobą. Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej pokazuje nam takie dwa wymiary – wybrane przez Maryję miejsce, które dziś nazywa się Częstochową oraz pielgrzymowanie osób z całego świata już od kilkuset lat.

W jasnogórskich obchodach Uroczystości uczestniczył również bp Andrzej Przybylski:

– Maryja troszczy się o dane społeczności pod różnymi imionami. My Polacy przychodzimy dzisiaj do tej, która od 1382 roku jest na Jasnej Górze. Przychodzili do Niej królowie, lud Boży od wieków i nigdy się nie zawiedli. Oczywiście Matka Boża czczona jest wszędzie, ale dzisiaj szczególnie w Częstochowie. Warto też przypomnieć, że wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej znany jest w wielu krajach świata.

Tegoroczna celebracja Uroczystości wpisała się w przygotowania do zbliżającej się beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego – autora Jasnogórskich Ślubów Narodu, które 26 sierpnia bieżącego roku zostały ponowione. Jak tłumaczy bp Jan Wątroba z diecezji rzeszowskiej, ich treść ważna jest do dzisiaj:

– Przychodzimy tutaj, aby te śluby odnawiać. Zrobić rachunek sumienia z tego, że nie są one w całości realizowane. Wszystkie roty ślubów wciąż są aktualne. Przypominane są każdego roku, aby pokazywać nam, jak wiele rzeczy nadal jest do zrobienia.

Aby uczestniczyć w ponowieniu Jasnogórskich Ślubów Narodu, a także całej Uroczystości NMP Częstochowskiej do klasztoru paulinów przybyły tysiące pątników. Wielu z nich przeszło, przejechało wiele kilometrów, a w czasie pielgrzymowania pokonywało słabości ducha i ciała, zawierzając życie Matce Najświętszej:

– Przyjeżdżam tutaj co roku z różnymi intencjami. Pielgrzymka jest wielkim przeżyciem. Po wszystkim czuje wyciszenie i radość.
– Jestem tutaj dopiero drugi raz, ale wiele rzeczy zdążyło się już zmienić w moim życiu. Przyjechałam dlatego, aby się pomodlić. Prosić o zdrowie dla siebie samej oraz dla moich najbliższych.

26 sierpnia Jasna Góra stała się też miejscem jednego z kilku częstochowskich przystanków peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży. Krzyż Roku Świętego oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani gościły w Polsce kilka lat temu, przed ŚDM w Krakowie. Teraz ponownie można było je zobaczyć podczas Eucharystii przy głównym ołtarzu na jasnogórskim Szczycie.

ABK

Skip to content