Taka okazja zdarza się raz do roku. Na Jasnej Górze pod Kaplicą Cudownego Obrazu od środy (1 listopada) do 8 listopada można zobaczyć kryptę, w której znajduje się 36 grobów paulinów. Wejście do krypty znajduje się w połowie długości Kaplicy Matki Bożej, po jej prawej stronie.

– Ta przedziwna atmosfera krypty o niskim, półkolistym sklepieniu, gdzie trzeba iść bliżej środka, bo przy ścianie jest miejsce dla najmłodszych ze względu na to, że sufit schodzi półokręgiem aż do poziomu posadzki, skłania do zadumy, jakoś przemawia samą swoją strukturą i też świadomością, że jesteśmy przy grobach ojców i braci paulinów – mówił o. Robert Jasiulewicz, paulin.

Krypta jasnogórska pochodzi z XVII (siedemnastego) wieku. Od lat 60-tych XX wieku miejscem pochówku zmarłych zakonników stał się cmentarz świętego Rocha.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content