Krzyż symbolem zwycięstwa Chrystusa

Uroczysta Msza św. w kościele bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika w Radomsku była jedną z wielu form uczczenia obchodzonego we wtorek 14 września święta Podwyższenia Krzyża Świętego. Z tej szczególnej okazji Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który po Mszy św. pobłogosławił, a następnie poświęcił nowy krzyż umieszczony nad ołtarzem kościoła.

Duchowny dokonał również poświęcenia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej znajdującego się obok ołtarza. Jak powiedział, takie gesty są najpiękniejszymi znakami i momentami wywyższenia Jezusa na krzyżu.

— Cała wspólnota parafialna uczestniczyła w historycznym momencie poświęceniu krzyża w głównej ścianie ołtarzowej. Dobrze wiemy, że zaraz po ołtarzu to właśnie krzyż jest znakiem, który łączy się z ofiarą Mszy św. Krzyż jednoczy nas wszystkich i pokazuje kierunek na niebo. Zakończyłem to spotkanie znanym powiedzeniem Kartuzów, którzy mówili, że świat się zmienia, ziemia się kręci, a krzyż zostaje. Ten symbol z pewnością przeżyje niejedno pokolenie parafian — powiedział bp Andrzej Przybylski.

Krzyż będący centralnym elementem święta symbolizuje m.in. cierpienie Jezusa, ale także Jego zwycięstwo. W homilii bp Andrzej Przybylski przypomniał wiernym, że wiele osób dźwiga swój życiowy krzyż, będący ludzkim cierpieniem. Dodał również, że nie wszystkie z nich są krzyżami Jezusa.

[…] Nie każde cierpienie i nie każdy krzyż, którego doświadczamy w życiu, umiemy złączyć z krzyżem Jezusa. Są ludzie, którzy dźwigając swój krzyż, mają pretensje do wszystkich i wściekają się na siebie, życie i Boga. W życiu jest dużo krzyży, a każdy z nas ma swoje brzemię. W tym doświadczeniu chodzi o to, by złączyć to z krzyżem Jezusa […] — głosił do zgromadzonych bp Andrzej Przybylski.

W pierwszych wiekach n.e. symbol krzyża był zupełnie niedoceniany. To postrzeganie zmieniło się jednak do takiego stopnia, że stał się on ołtarzem, na którym Jezus złożył swoją ofiarę, dokonując odkupienia rodzaju ludzkiego.

— Krzyż jest znakiem męki i cierpienia, a dla Chrześcijan — symbolem chrystusowego zwycięstwa i zbawienia. Uroczystość celebrowana w naszej parafii w święto Podwyższenia Krzyża wiąże się z tym, że chcemy jeszcze raz na nowo odkrywać ten znak, który będzie nam przypominał wielką miłość Boga — tłumaczył ks. Robert Woźniak, proboszcz parafii bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika w Radomsku.

Proboszcz parafii mówił także o krzyżu oraz obrazie, które zostały poświęcone przez bp. Andrzeja Przybylskiego, jako wyrazie miłości Boga do ludzi.

— Krzyż jest wykonany techniką średniowieczną z drewna lipowego przez artystę, który mieszka w Umianowicach w województwie świętokrzyskim, który wykonał go z polichromią. Jednocześnie w naszej parafii został poświęcony obraz Matki Bożej, który w sposób szczególny łączy się z tajemnicą krzyża — dodał ks. Robert Woźniak.

Krzyż jest dla chrześcijan największą relikwią, wokół której nabożeństwa ku jego czci sięgają początków chrześcijaństwa. Przed reformą liturgii wrześniowe święto poświęcone było wspomnieniu Podwyższenia Krzyża, zaś 3 maja Kościół Powszechny czcił pamiątkę jego znalezienia.

BNO

 

>>Cała homilia bp. Andrzeja Przybylskiego<<

 

Skip to content