29 stycznia 2023 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Olsztynie odbyło się Spotkanie Noworoczne Burmistrza Miasta i Gminy Olsztyn, Tomasza Kucharskiego z mieszkańcami oraz gośćmi z sąsiednich gmin. Podczas uroczystości ogłoszono laureatów statuetki „Olsztyńskiego Anioła Stróża”. Wśród laureatów nagrody znalazł się ks. Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Statuetką „Olsztyńskiego Anioła Stróża” uhonorowane zostają osoby lub podmioty, które przyczyniają się do rozwoju gminy Olsztyn, promują jej pozytywny wizerunek oraz działają na rzecz lokalnej społeczności. Ks. Marek Bator otrzymał to wyróżnienie w kategorii „Działalność społeczna i troska o człowieka”:

– Bardzo dziękuję kapitule, że zauważyli skromną osobę i instytucję, która również w tej małej Ojczyźnie się angażuje. Szczególnie, że jest to zwieńczenie tych wszystkich wysiłków, które tutaj są organizowane i składane na poczet tej posługi społeczności lokalnej. Społeczność olsztyńska stała się takim drugim domem właściwie i teraz dla niektórych jedynym domem dzisiaj – dla dzieci które przyjechały z Ukrainy. Ponad 80 dzieci, które tutaj zamieszkują już od ósmego marca zeszłego roku i na pewno przez najbliższy czas. Ja już nie określam czasu do kiedy będą, bo nikt tego nie wie. Na początku próbowaliśmy jakoś tak tym czasem szafować, a teraz już jesteśmy zdystansowani do czasu, ale otwarci do tego, żeby dalej opiekować się tymi dziećmi wkładać w tą nie tylko wychowawczą stronę, ale też edukacyjną, jak najwięcej wysiłku, żeby te dzieci wychodząc z naszego domu wychodziły mądre i przygotowane do tego, żeby budować i odbudowywać Ukrainę, do której na pewno będą wracać. Myślę sobie, że to jest taka nagroda dla wszystkich – dla ukraińskich wychowawców, którzy są z tymi dziećmi, dla wszystkich moich współpracowników, pracowników i wolontariuszy. Bo przecież tak wielu wolontariuszy z Olsztyna było, którzy są, którzy przyjeżdżają do tych dzieci, poświęcają swój czas, żeby umilić i urozmaicić czas dzieci, które są w ośrodku rekolekcyjnym Święta Puszcza w Olsztynie. To jest jedna z piękniejszych nagród, bo to jest nagroda anioła. Bardzo się cieszę, że skrzydła anioła, tego jurajskiego anioła, który stoi przy wjeździe do Olsztyna rozpościerają się nad tymi dziećmi, które u nas mieszkają. Bo tylko pod opieką anioła dużo dobrego się dzieje, dzieci są zdrowe, rosną normalnie i chodzą do szkoły. Nic, tylko się cieszyć z takiej nagrody.

Przy okazji spotkania władze Olsztyna przedstawiły plany dot. najważniejszych działań, jakie w przyszłości mają być podejmowane w tej podczęstochowskiej gminie.
Podczas uroczystości Goście wysłuchali wyjątkowego koncertu Olgi Przybylik przy akompaniamencie Andrzeja Młodkowskiego.

Lista pozostałych laureatów tutaj.

źródło fot.: www.olsztyn-jurajski.pl
Skip to content