W DOM-u Ruchu Światło-Życie w Częstochowie przy ul. Dobrzyńskiej na Lisińcu od kilku dni trwają rekolekcje dla kapłanów. Prowadzone są one w oparciu o program Kursu Szymon-Piotr. Formacja „Skały”. O tym na czym polega ten kurs mówi jego autor, a zarazem prowadzący rekolekcje ks. Krzysztof Kralka SAC, dyrektor Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji.

– Patrzymy w czasie tych rekolekcji na Jezusa, który jest formatorem, który głosi, formuje, prowadzi Szymona-Piotra drogą, która ma mu umożliwić stanie się skałą, na której Jezus będzie budował swój Kościół. Widzimy najważniejsze momenty formacyjne z życia Szymona-Piotra, które były trudne, który były przełomowe, które zmieniały jego myślenie, które otwierały go na zrozumienie misji, którą ma pełnić – zaznaczył ks. Kralka. – Tak naprawdę ta droga Piotra jest drogą każdego kapłana, bo my jesteśmy po to, żeby umacniać braci w wierze, żeby wspólnie ze świeckimi budować królestwo Boże i kontynuować misję Jezusa Chrystusa. Im bardziej nasze kapłaństwo jest biblijne, im bardziej wchodzimy właśnie w ten proces formacji, który Jezus dał apostołom, im bardziej my w naszym życiu kładziemy te same akcenty, które kładł Jezus, tym bardziej nasze kapłaństwo jest bardziej Jezusowe, tym bardziej nasze kapłaństwo jest takie, jakiego Jezus dla nas pragnie – stwierdził kapłan.

Rekolekcje dla księży prowadzi ks. Krzysztof Kralka SAC, dyrektor Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji /fot. facebook.com/KsKrzysztofKralkasac/

Kursy Szkoły Nowej Ewangelizacji mają swoją specyfikę, która również widoczna jest w kursie Szymon-Piotr. Formacja „Skały”.

– To jest kurs tak naprawdę stworzony przeze mnie dla Szkoły Nowej Ewangelizacji, kurs Szymon-Piotr. Formacja „Skały”, więc oprócz samego głoszenia są też dynamiki, w których przeżywamy treści, są bloki modlitewne, jest dużo takiej interakcji, coś trzeba zrobić, podjąć jakąś decyzję, zrobić jakiś krok wiary. Ta forma rekolekcji jest bardzo ciekawa i bardzo się sprawdza, ponieważ wiadomo, że aby coś zrozumieć, aby coś wcielić trzeba to po prostu przeżyć i kursy Szkoły Nowej Ewangelizacji tę przestrzeń dają. To taki dobry czas też patrzenia na tych kapłanów, jak oni w to wchodzą, jak przeżywają – podzielił się ks. Krzysztof Kralka. – To jest kurs bardzo mocny, kurs duchowości, który jest przez naszą szkołę organizowany bardzo często właśnie dla kapłanów, ale też dla liderów. Doświadczamy też takich niezwykłych świadectw ludzi, którzy po latach jakichś rozczarowań, trudów, niezrozumienia pewnych rzeczy, przez które przechodzą, mogą na nowo wziąć oddech i z taką nadzieją spojrzeć do przodu, bo Jezus przybliżył się i tłumaczył, dlaczego pewne rzeczy musiały mieć miejsce, co pewne rzeczy znaczyły – stwierdził ks. Kralka.

Pierwszy Kurs Szymon-Piotr w Częstochowie odbył się pod koniec listopada ubiegłego roku /fot. SNE św. Jana Chrzciciela

Jak zaznaczył ks. Krzysztof Kralka, kurs ten skierowany jest zwłaszcza do osób, które w swoim życiu doświadczyły różnych rozczarowań i porażek.

– To nie jest kurs dla “świeżaków”, to jest kurs dla ludzi po przejściach generalnie, dlatego im ktoś ma więcej takich doświadczeń porażek, takiego rozczarowania, niezadowolenia czy ran, które niesie, tym lepiej się to przeżywa, bo naprawdę Jezus się przybliża do serca i te rzeczy tłumaczy, pokazując jak z nich chce po prostu człowieka budować. To są wspaniałe momenty, gdy doświadczamy, że Jezus bierze nas całych – z tym, co mocne i z tym, co słabe – i że wszystko formuje, i On to wszystko wykorzystuje dla dobra Kościoła – powiedział ks. Krzysztof Kralka. – Myślę, że jeżeli my w ogóle w Kościele nauczymy się takiej wiary i takiego myślenia, że każdy trud, każde zło, nawet każdy grzech, oddany w ręce Jezusa może stać się budulcem Królestwa Bożego, to będziemy z odwagą szli dalej. Ten kurs pozwala w taką mentalność wchodzić – podsumował kapłan.

W trakcie rekolekcji kapłańskich najważniejsza dla księży jest ich osobista modlitwa i spotkanie z Jezusem w Najświętszym Sakramencie /fot. Radio Fiat

Ks. Dariusz Szczepańczyk, administrator parafii Matki Bożej Śnieżnej w Drobnicach twierdzi, że każde rekolekcje są ważne dla kapłana.

– Na rekolekcjach zdobywam takie siły do kierowania wspólnotą, do katechizacji w szkole, do różnych zadań, które Pan Bóg mi daje. Jestem pierwszy raz na rekolekcjach Nowej Ewangelizacji. Mają one swoje posłannictwo, ojciec prowadzący ma swoje charyzmaty. Mówi o kapłaństwie, co jest bardzo też istotne, bo po to tu też przyjechaliśmy, aby się umocnić na tej drodze – zaznaczył ks. Dariusz Szczepańczyk.

Rekolekcje są dla księży również okazją do budowania kapłańskiej wspólnoty /fot. Radio Fiat

Dla ks. Tomasza Kanusa te rekolekcje są wprowadzeniem do objęcia nowej funkcji administratora parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Strojcu.

– Jest to czas przede wszystkim spotkania z Panem Bogiem, czas wydłużonej adoracji przed Najświętszym Sakramentem, czas słuchania konferencji dotyczących właśnie kapłaństwa – problemów, ale też radości naszego życia parafialnego. Na owoce tych rekolekcji trzeba będzie oczywiście trochę poczekać – “po owocach ich poznacie”, jak mówi Pismo Święte – więc myślę, że te rekolekcje w swoim czasie wydadzą właściwy owoc – stwierdził ks. Tomasz Kanus.

Przy stole można porozmawiać na różne tematy związane z życiem kapłańskim i duszpasterstwem /fot. Radio Fiat

Ks. Tomasz Słabiak, proboszcz parafii św. Mikołaja w Wierzchlasie, wielokrotnie uczestniczył już w kursach Szkoły Nowej Ewangelizacji, z którą związany jest od 23 lat.

– To są typowe rekolekcje biblijne, oparte na Słowie Bożym. Nie ukrywam, że jako kapłan wykorzystuję to w pracy duszpasterskiej – kazania to są homilie, oparte na Słowie Bożym. W tym miejscu też ukłony w stronę księdza biskupa Andrzeja Przybylskiego, który pięknie prowadzi w Radiu Fiat te audycje biblijne. Te rekolekcje to właśnie klimat biblijny, Słowa Bożego, życia Słowem Bożym na co dzień. Dochodzą oczywiście charyzmaty, wiadomo, ale tak naprawdę jest to Słowo Boże na pierwszym miejscu – zaznaczył ks. Tomasz Słabiak. – Także serdecznie zapraszam – nie tylko kapłanów, ale też wszystkich świeckich – na rekolekcje Szkół Nowej Ewangelizacji, szczególnie u nas w Częstochowie, gdzie Szkołę Nowej Ewangelizacji prowadzi ks. Michał Krawczyk i też robi piękne kursy ewangelizacyjne – stwierdził kapłan.

Uczestnictwo w rekolekcjach daje księżom dużo radości /fot. Radio Fiat

Więcej informacji na temat kursów organizowanych przez Szkołę Nowej Ewangelizacji można znaleźć na stronach internetowych SNE św. Jana Chrzciciela w Częstochowie oraz Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Częstochowskiej.

KG

Skip to content