Księża z rocznika 2021 obchodzą rocznicę święceń kapłańskich

Młodzi księża z naszej archidiecezji wyświęceni w 2021 roku kończą właśnie okres neoprezbiteratu. Z tej okazji w środę 25 maja w parafii św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach celebrowana była rocznicowa Msza św. w intencjach sześciu kapłanów, którzy rok temu opuścili mury Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Uroczystości przewodniczył rektor Seminarium, ks. prof. Ryszard Selejdak.

Rocznicowa Eucharystia w Żarkach zakończyła roczny cykl formacji stałej dla neoprezbiterów naszej diecezji. Przez miniony rok młodzi kapłani spotykali się regularnie w Wyższym Seminarium Duchownym na zajęciach, konferencjach i modlitwach, dzięki którym w płynny sposób mogli przejść od życia akademickiego do bezpośredniej posługi kapłańskiej między wiernymi. Ks. prof. Ryszard Selejdak, rektor Seminarium podsumował ten okres w bardzo ciepłych słowach:

Ogromnie się cieszę, że ta grupa młodych księży mogła przez ostatni rok pogłębiać swoją formację, którą zdobyli w Seminarium. […] Te okazje do spotkań to czas zbawienny dla nas księży, kiedy możemy się spotkać, kiedy możemy porozmawiać i dzielić się doświadczeniami z posługi kapłańskiej na parafii. A jako odpowiedzialny za tę grupę księży neoprezbiterów mam również ogromną satysfakcję, że mogę się swoim doświadczeniem podzielić z nimi.

Jednym z kapłanów, który obchodził pierwszą rocznicę święceń był ks. Kamil Jastrząb, który posługuje w parafii w Żarkach. Ks. Kamil podsumował, jak minął pierwszy rok jego kapłaństwa i zdradził, że najbardziej zaskakującym dla niego zjawiskiem w posłudze wikariusza jest ciągły brak czasu:

[…] Bardzo szybko przede wszystkim. Nie tak dawno się zorientowałem, że to już rocznica święceń… Już rok jesteśmy księżmi… Ten czas minął bardzo szybko i z wielką radością z moich parafian, z tego co tutaj się dzieje – z kapłaństwa ogólnie. […] Jest tyle różnych zajęć, że tego czasu naprawdę brakuje i trzeba manewrować, żeby jednak ten czas, mimo wielu obowiązków, jakoś wygospodarować.

Wraz z zakończeniem uroczystości w żareckim kościele parafialnym, młodzi kapłani przestali być neoprezbiterami. Już niebawem swój roczny cykl formacji rozpoczną kolejni neoprezbiterzy, których abp Wacław Depo wyświęci na kapłanów w pierwszą sobotę czerwca, czyli w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Uroczystość wyświęcenia kleryków częstochowskiego Seminarium na księży odbędzie się w Archikatedrze Świętej Rodziny o godz. 10:00.

Skip to content