Rozpoczęła się akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom organizowana przez Caritas, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS. Polega ona na rozprowadzaniu świec, które w Wigilię Bożego Narodzenia zapalane są na polskich stołach. Są one znakiem solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie.

O inicjatywie mówi Paulina Gradek z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej:

– Ta akcja to jest nasza coroczna akcja i symbol Caritas. Bardzo zachęcamy do nabywania świec podkreślamy, że świeca Caritas jest darem, darem dla dzieł charytatywnych, które Caritas prowadzi przez cały rok. Często słyszymy o tym, że dar za jedną świecę to jest cena posiłku dla dziecka ubogiego. Ale te pieniążki, które pozyskujemy w ramach wigilijnego dzieła pomocy Caritas, przeznaczone są na różne pomoce charytatywne z głównym naciskiem na pomoc dzieci i młodzieży. 10 gr. z każdej świecy przeznaczane są na akcje humanitarne z zagranicy. Pozostałe to pomoc dzięki, której realizujemy programy społeczne dla dzieci i młodzieży w Polsce.

Świece na stole wigilijnym to symbol Świąt Bożego Narodzenia. Paulina Gradek wspomina o pewnych tradycjach związanych ze świecami Caritas w niektórych diecezjach:

– Wiem, że w niektórych diecezjach w Polsce jest taka tradycja, że ze stołu wigilijnego świece Caritas zanosi się na groby najbliższych i jest to taki symbol jedności z tymi, którzy odeszli z naszych rodzin. Myślę, że ta tradycja jest bardzo piękna. Po pierwsze ta świeca Wigilijna nie zostaje w szafie zamknięta taka niedopalona, tylko dopala się na grobach naszych bliskich.

Świece nabyć można we wszystkich parafiach z terenu archidiecezji częstochowskiej oraz w Centrum Wolontariatu Caritas przy ul. Staszica.

Skip to content