Już po raz 20. w niedzielę, 9 lutego, wierni Archidiecezji Częstochowskiej będą mogli wspomóc ofiarą Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel” z siedzibą w Częstochowie. W “Betel” zdrowi wolontariusze opiekują się osobami niepełnosprawnymi fizycznie i umysłowo, mieszkając z nimi pod jednym dachem. O znaczeniu kwesty mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik Archidiecezji Częstochowskiej:
– Każdego roku, 11 lutego, wspominamy Matkę Bożą z Lourdes, szczególnie związaną z chorymi, bo Lourdes to sanktuarium uzdrowienia. W jedną z niedziel, w okolicach tego dnia, odbywa się zbiórka środków na rzecz chrześcijańskiego Ruchu Dobroczynnego “Betel”. To ruch, który powstał w naszej Archidiecezji Częstochowskiej. Za swoje zadanie przyjął pomoc tym, których nazywamy sierotami społecznymi: osoby chore, niepełnosprawne fizycznie i intelektualnie, które mają swoje rodziny, ale te rodziny nie mogły się nimi zaopiekować, nie mogły wyświadczyć im odpowiedniej pomocy. Ruch przyjmuje ich, tworzy dla nich domy, w których uczą się samodzielności.
O potrzebie kwesty mówi Andrzej Kalinowski, założyciel ruchu „Betel”:
– Co roku wpisujemy się jakoś w tę datę Światowego Dnia Chorego. Jest to piękne święto, mające na celu pokazanie, że osoby chore, czy niepełnosprawne są wśród nas i nie możemy ich marginalizować. Powinniśmy w jakiś konkretny sposób odnieść się do nich, stąd ta zbiórka na rzecz osób niepełnosprawnych – w tym przypadku mieszkających w domach „Betel”. Są to sieroty społeczne, które nie mają swoich rodzin, czy pochodzą z rodzin trudnych. Zazwyczaj te pieniądze wędrują do tych domów na przeróżnego rodzaju remonty.
Ruch „Betel” organizuje spotkania dla osób chorych, starszych, ich rodzin oraz przyjaciół. Swoją działalność “Betel” rozszerzyło również na teren Białorusi, gdzie zostały stworzone świetlice dla niepełnosprawnych, i do Etiopii, gdzie prowadzi dom z sierotami społecznymi.
Foto źródło: facebook/RuchBetel