Młodzież Lednicka była w sposób szczególny obecna podczas Apelu Jasnogórskiego fot. Radio Fiat

Tegoroczne, 24. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbyło się 6 czerwca. Zważając na pandemię, całość przyjęła formę on-line.

Jasna Góra włączyła się w program wydarzenia. Przedstawiciele młodych z archidiecezji częstochowskiej, trwali na wspólnej modlitwie w łączności z uczestnikami lednickiego spotkania. Połączyli się także ze wszystkimi z Sali Rycerskiej i wykonali specjalny taniec do piosenki „Nasze oczekiwanie”.

O 21.00 transmisja po raz kolejny przeniosła się na Jasną Górę, gdzie młodzi stanęli przed Maryją podczas Apelu Jasnogórskiego. Rozważanie poprowadził bp Andrzej Przybylski:

-Maryjo, Matko pięknej miłości, Opiekunko młodych. Staje dzisiaj przed Tobą wspólnota ludzi, których łączy jedno źródło, to które bije niedaleko Gniezna, na polach lednickich. To źródło jest niezwykłe. Tam wytrysnęła woda życia, która wciąż nawadnia wiarą, miłością i jednością całą naszą Ojczyznę. Woda chrztu Polski. 23 lata temu do tego źródła polską młodzież przyprowadził o. Jan Góra, charyzmatyczny pasterz młodzieży, który zrozumiał, że niewiele da młodym, jeśli im nie pokaże źródła. Źródła prawdy, miłości i dobra. Przecież tak młodzi żyją na Lednicy – radością bez przemocy i dopalaczy. Tańcem i śpiewem – bez alkoholu i bluźnierstw. Miłością – bez błota i rozwiązłości. Lednica to wielka wspólnota serc młodych i starszych, świeckich i duchownych. Lednica to jedno z najpiękniejszych doświadczeń żywego, młodego Kościoła w Polsce.

O szczególnym związku Jasnej Góry ze spotkaniami na polach Lednicy mówił w rozmowie z Radiem Fiat o. Michał Legan:

-Jasna Góra jest od samego początku w samym sercu Lednicy. O. Jan Góra, który bardzo kochał Matkę Boską Częstochowską, zażądał nawet jej wizerunku na Lednicy. I rzeczywiście przepiękna ikona się tam ciągle znajduje. O. Góra często przywoził tu młodzież, kochał tu przyjeżdżać.  Szczególnie pewnie po 1991 roku, gdy był autorem hymnu ŚDM “Abba Ojcze”. Co roku przygotowywał szczególną procesję na Lednicy z udziałem ikony Częstochowskiej. Ten znak był tam zawsze szczególnie czczony. W tym roku, gdy hasłem Lednicy jest “Totus Tuus”, szczególnie nie mogło zabraknąć tego wyjątkowego momentu – zaproszenia młodzieży na Jasną Górę. Zwykle to Matka Boża przychodzi do nich, a dziś oni sobie “wyklikują” drogę do Matki. Są obecni wirtualnie i patrzą jej w oczy podczas Apelu.

W specjalnej depeszy organizatorzy napisali:

Wiemy już, że przez naszą transmisją przewinęło się ponad 130 tysięcy osób w samych social mediach: YouTube ok. 74 tys., Facebook ok. 59 tys., wiemy że ludzie łączyli się też z nami poprzez Telewizję Trwam. Niektórzy oglądali nas całymi rodzinami czy wspólnotami i ciężko zmierzyć jak wiele osób „było” ostatecznie na Lednicy, ważne jednak że przeżyliśmy ją razem!

Kolejne, jubileuszowe spotkanie Lednickie odbędzie się 5 czerwca 2021 roku.

Jakub Szewczyk

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content