Liderzy Nowej Ewangelizacji spotkali się na Jasnej Górze

We wtorek 24 maja w Sali Papieskiej jasnogórskiego sanktuarium odbyło się spotkanie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, działającego przy Konferencji Episkopatu Polski. Liderzy Nowej Ewangelizacji z poszczególnych diecezji obradowali o bieżącej sytuacji Kościoła i o trudnościach, jakie piętrzą się w pracy misyjnej i duszpasterskiej na terenie Polski.

Jak wyjaśnia o. Michał Legan, który jest rzecznikiem prasowym Jasnej Góry i jednocześnie delegatem zakonu ojców paulinów w Zespole ds. Nowej Ewangelizacji, spotkanie miało charakter organizacyjny, a konieczność jego zwołania wyniknęła ze zmian w strukturach Zespołu:

Kilka tygodni temu swoją drugą kadencję zakończył Zespół ds. Nowej Ewangelizacji w starym składzie, z przewodniczącym abp. Grzegorzem Rysiem. Episkopat Polski wybrał na nową kadencję jako przewodniczącego Zespołu bp. Artura Ważnego. Bp Artur zgromadził grupę kilkunastu osób, które do tego zespołu powołał a dzisiejsze spotkanie na Jasnej Górze jest jednym z pierwszych punktów tego nowego zespołu, podczas którego gromadzą się liderzy zespołów z poszczególnych diecezji.

Bp Artur Ważny podkreślił, że przez ciągle zmieniającą się sytuację na świecie, również sytuacja Kościoła się dynamicznie zmienia. Jak zaznaczył, celem tego pierwszego spotkania po zmianach w Zespole jest przede wszystkim podzielenie się doświadczeniami, być może rozwiązaniami i wspólne wyciągnięcie wniosków, które nadadzą kierunek działaniom Zespołu:

Te wyzwania ciągle są nowe. Widzimy jak bardzo ta zewnętrzna rzeczywistość się zmienia. […] To spotkanie, które dzisiaj zwołaliśmy jest po to, żeby wspólnie posłuchać tego, czy rzeczywiście mamy podobne przeżycia ale też posłuchać o wspólnych rozwiązaniach, które już niektórzy podjęli.

Zespół ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski istnieje od października 2011 roku. Czy do tej pory Nowa Ewangelizacja przyniosła jakieś dobre owoce? S. Milena ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa, która należy do Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji archidiecezji częstochowskiej nie ma co do tego wątpliwości. Szczególnie mocno dostrzega ona zmiany w nastawieniu ludzi świeckich do angażowania się w dzieła Kościoła:

Przy różnych okazjach możemy zauważyć, że w naszej diecezji widać coraz większe zaangażowanie i coraz większą odpowiedzialność ludzi świeckich za wspólnotę Kościoła. […] I właśnie w naszej diecezji, przy okazji Marszu dla Życia i Rodziny zauważyliśmy, w porównaniu z poprzednimi latami, można zobaczyć jak angażuje się coraz więcej wspólnot i mieszkańców naszego miasta, szkół, przedszkoli. To jest taki dobry znak, że idziemy właśnie w tym kierunku, na który czeka świat.

Spotkanie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji upłynęło m.in. na pracy w grupach nad bieżącymi problemami Kościoła oraz dzieleniu się spostrzeżeniami i wnioskami zarówno ze spotkania, jak i z codziennej pracy duszpasterskiej w diecezjach. Obrady zakończono o godz. 14:30 Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył bp Artur Ważny.

Skip to content