Lipiec to miesiąc, w którym Kościół szczególnie przypomina wiernym o mocy Krwi Chrystusa. O znaczeniu kultu Krwi Zbawiciela mówi Misjonarz Krwi Chrystusa, ks. Łukasz Tarnowski.

– Pierwszego lipca świętujemy, jest to dla nas najważniejsza uroczystość jako dla zgromadzenia i później przez cały miesiąc lipiec modlimy się szczególnie litanią do krwi Chrystusa, ale też modlitwami, które odnoszą się do do przelanej Krwi Jezusa – powiedział ks. Tarnowski. – Najbardziej w sanktuarium mówimy o pojednaniu, które dokonuje się przez Krew Jezusa Chrystusa, czyli zharmonizowaniu, odnowieniu tego, co było rozczłonkowane, co było zniszczone, co było zdziesiątkowane – stwierdził ks. Łukasz Tarnowski. – Można też biblijnie powrócić do tej wizji Ezechiela i kości, nad którymi ma on prorokować, a do których powraca życie, powracają ścięgna, powracają tkanki. Tak samo też się dzieje przez Krew Jezusa Chrystusa wobec nas, którzy wielokrotnie jesteśmy przez siebie nawzajem zranieni albo sami sobie nawet zabieramy życie. Jezus, chce nam na powrót je dać właśnie przez swoją krew: by nas pojednać, odnowić, zharmonizować – powiedział kapłan.

Odpust Sanktuarium Krwi Chrystusa/Fot. Radio Fiat

Na terenie Częstochowy i okolic działają aż trzy zgromadzenia zakonne związane z duchowością Krwi Chrystusa. Oprócz wspomnianych już Misjonarzy Krwi Chrystusa w okolicy swoje placówki mają również siostry i ojcowie z Duchowej Rodziny Przenajświętszej Krwi. Do Duchowej Rodziny należy m.in. o. Łazarz, Oratorianin Przenajświętszej Krwi Chrystusa, pracujący w Kalei.

– Krew Chrystusa jest poezją naszego życia, jest istotą naszego powołania jako Duchowa Rodzina. Doświadczeniem naszym jest w naszej Duchowej Rodzinie, że najmocniejszym słowem jakie mówi, jest Jego męka na krzyżu: kiedy już nic nie mówi, kiedy jest przybity do krzyża, mówi nam najwięcej. Ta miłość do końca. Myślę, że w dzisiejszym świecie wiele mówi się o miłości, ale nie każdy rozumie pod miłością to, co rozumie Ewangelia. Patrząc na Jezusa, widzimy definicję miłości według Ewangelii. To oddanie się do końca, bez warunków, dla każdego. “Krew Chrystusa – powiedział św. Ignacy z Antiochii – to miłość niezniszczalna”. Bardzo podoba mi się ta definicja – stwierdził o. Łazarz. – My też czasem mówimy, że Krew Chrystusa to “miłość przelana na krzyżu”. Ta łączność miłości z ofiarą – to jest dla nas Krew Chrystusa. Nie tylko ofiara, ale miłość bez ofiary też jest często za mało konkretna, rozmywa się – stwierdził zakonnik.

Ojcowie Oratorianie Przenajświętszej Krwi Chrystusa z Kalei, fot. Duchowa Rodzina Przenajświętszej Krwi

Kult Krwi Chrystusa nie tylko niesie ze sobą pewne szczególne formy pobożności, ale wpływa na przeżywanie różnych doświadczeń. O tym jak duchowość Krwi Chrystusa pomaga w radzeniu sobie z trudnościami mówi s. Dorota ze zgromadzenia Służebnic Przenajświętszej Krwi, działająca przy parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie.

– Kiedyś ktoś pytał: no, ale jak mogę doświadczyć mocy Krwi Chrystusa właśnie w codzienności? Właśnie tam, gdzie największe trudności są, największe nieprzyjemności, tam płynie Krew Chrystusa. Jak ktoś jest chory i potrzebuje transfuzji krwi, no to ta krew płynie przez ranę, chociażby tą zadaną przez igłę kroplówki i tak samo każde nasze jakieś zranienie, rana są zaproszeniem Pana Jezusa, aby On tam swoją Krwią oczyszczał, umacniał i uświęcał – powiedziała zakonnica. – I tak mamy teraz lipiec, kiedy szczególnie odmawiamy naszą nowennę do Krwi Chrystusa i tam jest w niej taki fragment, który mnie zawsze bardzo tak porusza i towarzyszy też w takiej codzienności, że co to znaczy kochać? Kochać to znaczy wytrzymać, czekać, stracić tak, jak On na krzyżu, nie mieć sukcesów, umieć być niedocenionym, wytrwać niewiedzę, samotność, ale to nie wszystko: i zwyciężać z nim poprzez takie oddanie Bogu Ojcu – Ojcze, w Twoje ręce oddaje moje życie – stwierdziła s. Dorota.

Siostry Służebnice Przenajświętszej Krwi angażują się w różnego rodzaju apostolstwa, fot. Duchowa Rodzina Przenajświętszej Krwi

W lipcu tego roku szczególnie warto odwiedzić poświęconą pod koniec czerwca nową świątynię Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie. W sanktuarium przechowywane są relikwie Krwi Chrystusa, którymi – na prośbę pielgrzymów – Misjonarze udzielają błogosławieństwa.

Relikwie Krwi Chrystusa w Sanktuarium Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie, fot. Radio Fiat

KG

Skip to content