Tydzień Małżeństwa/fot. tydzienmalzenstwa.pl

Rozwój osobisty, wzbogacanie umiejętności w kontaktach i relacji między sobą to zagadnienia, poruszane podczas VII Tygodnia Małżeństw w Polsce. Celem projektu jest zachęcenie par do wzmacniania swoich relacji oraz motywowanie społeczeństwa, specjalistów, media i osoby publiczne do promowania istoty sakramentu małżeństwa.

Tydzień Małżeństw stanowi część inicjatywy Marriage Week International, której pomysłodawcą jest Brytyjczyk Richard Kane. W Polsce projekt został zainicjowany w 2015 roku przez Odział Gdański Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich. Poza naszym krajem inicjatywa dotycząca związków małżeńskich trwa równolegle w 27 krajach. Od 7 do 14 lutego organizatorzy proponują zarówno wyzwania na świeżym powietrzu, jak i wydarzenia online. Celem jest przypominanie istoty małżeństwa, a także celebrowanie wyjątkowej więzi sakramentalnej. – Dla uczniów Chrystusa małżeństwo jest drogą do Zbawienia. Wspaniałą misją, realizowaną wspólnie z Bogiem – tłumaczy ks. Robert Grohs, kierownik Referatu Duszpasterstwa Rodzin archidiecezji częstochowskiej:

– Wiele zależy od tego na ile nasze życie w małżeństwie sakramentalnym jest wierne pewnej wizji Boga, której nie da się realizować bez działania Ducha św. Potrzebne jest więc codzienne trwanie w jedności z Chrystusem, aby Duch św. mógł nas prowadzić i kształtować. Momentem, kiedy rozpoczyna się działanie Ducha św. jest właśnie chwila zawarcia małżeństwa. To też czas, kiedy Kościół prosi Boga o Ducha św. dla konkretnej pary. Niektórzy myślą, że to tylko legalizacja związku. Tak nie jest.

Małżeństwo ma być „szczepionką na trudne czasy”, o czym organizatorzy przypominają uczestnikom Tygodnia szczególnie w Polsce. Jak tłumaczy psychoterapeutka Teresa Gęsior, diecezjalna doradczyni Życia Rodzinnego w archidiecezji częstochowskiej – człowiek stworzony jest to relacji, a małżeństwo stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie, aby czuł się szczęśliwy i spełniony. Budowanie relacji małżeńskiej w łączności z Bogiem to szczególna wartość:

– Czerpiemy wzór z miłości Jezusa do człowieka, zawsze wybaczającej. W małżeństwie są różne trudy, kryzysy. Jeśli nie pójdziemy za przykładem Chrystusa, łatwo zbądzimy. Bóg pomaga wytrwać w relacji.

Ostatniego dnia inicjatywy Tygodnia Małżeństw (14 lutego) obchodzony jest również Światowy Dzień Małżeństwa. Z tej okazji uruchomiony zostanie Kurs Małżeński Alpha, w którym chętne pary będą mogły uczestniczyć na platformie internetowej. Jednym z prowadzących będzie Antoni Tompolski, wiceprzewodniczący ds. Sekretariatu Nowej Ewangelizacji:

– Kurs jest bardzo praktyczny. Uczy rozwiązywania problemów w relacji. To okazja do porozmawiania o czymś, co zostało przemilczane i stanowi obecnie źródło konfliktu. Podczas sesji będziemy uczyć się rozmowy i słuchania drugiej osoby. Poruszymy też kwestię seksualności w małżeństwie.

Szczegóły dotyczące kursu dostępne są na stronie www.kursymalzenskie.org.

ABK

Skip to content