Marsze dla Życia i Rodziny w archidiecezji częstochowskiej

Już w niedzielę 22 maja w archidiecezji częstochowskiej odbędą się Marsze dla Życia i Rodziny. W tym roku odbędą się one w trzech miastach: Częstochowie, Radomsku oraz Zawierciu.

– Tegoroczne marsze odbywają się pod hasłem „Po stronie życia”, co jest jasnym odniesieniem do obecnej sytuacji przy Polskiej granicy. To czas, w którym szczególnie powinniśmy docenić życie i to, że możemy cieszyć się nim w wolności i pokoju. Jest to także odniesienie do słów, jakie wypowiedział Prezydent Ukrainy w jednym ze swoich przemówień do narodu, a także odniesienie do słów Świętego Jana Pawła II z encykliki Evangelium Vitae – powiedział Grzegorz Nienartowicz, organizator marszów.

– Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Bardzo serdecznie pozdrawiam wszystkich, którzy będą odsłuchiwać to zaproszenie, które z głębi serca kieruje do Was na Marsz dla Życia i Rodziny. Gdziekolwiek on się będzie odbywał i gdziekolwiek go będziemy przeżywać. To wynika z bardzo ważnego przykazania Jezusowego, który powiedział, że: „Kto Mnie wyzna przed ludźmi, tego i Ja wyznam się przed Ojcem Moim, który jest w niebie”, a więc wiara nie jest tylko sprawą prywatną, niekiedy mówimy subiektywną. NIE! – to jest prawda o życiu i my chcemy zamanifestować naszą godność od początku istnienia człowieka – czyli od poczęcia pod sercem matki – aż do naturalnej śmierci. Dlatego w tym duchu wybieramy się już po raz kolejny, żeby pokazać sobie nawzajem i wobec tych, którzy się tej nadziei od nas domagać, że jesteśmy „Po stronie życia”! I tego życia mamy bronić, bo za życie każde będziemy odpowiadać przed Bogiem. Na te nasze wspólne spotkania i wspólne marsze, z serca błogosławię – W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego – Amen – mówił i błogosławił metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Szczególnie zapraszamy wszystkie osoby, które znalazły schronienie w naszej archidiecezji przed wojną. Ubierzmy się na biało, weźmy ze sobą narodowe flagi i dajmy świadectwo tego, że życie to najcenniejszy dar!

Organizatorem marszu jest Fundacja dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II. Koordynatorem marszu z ramienia Archidiecezji Częstochowskiej jest Referat Duszpasterstwa Rodzin.

Współorganizatorami marszu są: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Archidiecezji Częstochowskiej, Rycerze Kolumba, Wspólnota Rodzin EMAUS, Szkoła Nowej Ewangelizacji, Wspólnota Pielgrzymi Niepokalanej, Domowy Kościół Ruchu Światło Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Ruch Światło Życie, Akcja Katolicka, Zespół N-art studio oraz osoby indywidualne niezrzeszone.

Patronat honorowy nad marszem objął metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Patronat medialny nad marszem objęły redakcje: Tygodnik Katolicki Niedziela, Katolickie Radio Fiat, Radio Jasna Góra, Tygodnik Częstochowskie24.

 

PROGRAMY MARSZÓW:

Marsz dla Życia i Rodziny w Zawierciu – 22.05.2022:

Program wydarzenia:
15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia – fontanna przy Dworcu PKP w Zawierciu
15:20 – Zbiórka uczestników i przemarsz ulicami Zawiercia
15.50 – Zakończenie marszu przy kościele NMP Królowej Polski i rozpoczęcie festynu rodzinnego “Tak dla życia”

 

Marsz dla Życia i Rodziny w Częstochowie – 29.05.2022:

Program wydarzenia:
10:00-18:00 – Rodzinny Festiwal Gier Planszowych ZGRYWUS – Hala Sportowa ul. Żużlowa 4
16:00 – Msza św. w Archikatedrze św. Rodziny
16:45 – Zbiórka uczestników marszu na placu przed Archikatedrą św. Rodziny – przemarsz Alejami NMP
17:45 – Zakończenie marszu na Błoniach
Jasnogórskich
18:00 – Spotkanie rodzinne na błoniach jasnogórskich:
– wręczenie nagród za udział w konkursach dla dzieci i młodzieży,
– występ zespołu Kana Band z Ukrainy – Hristina Pidlisetska (wokal) i Les Kaplunskyi (gitary) oraz Zakhar Valaga (skrzypce) oraz gościnnie Marcin Pospieszalski (bas) i Nikodem Pospieszalski (perkusja).
– występ zespołu „To znaczy” z częstochowskiego TZN-u pod kierunkiem katechety Jana Wilka.

 

Marsz dla Życia i Rodziny w Radomsku – 05.06.2022:

Program wydarzenia:
16:00 – Msza św. w kościele św. Lamberta w Radomsku
16:45 – Zbiórka uczestników na placu przed kościołem
17:00 – Przemarsz ulicami Radomska
17:45 – Zakończenie marszu w kościele św. Marii Magdaleny i zawierzenie wszystkich rodzin

Skip to content