Maryjne „Fiat” symbolem pokory i mocy Boga – Matka Boża Częstochowska w Czernicach

Fot. Radio Fiat/BNO

Parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Czernicach była kolejnym miejscem, do którego zawędrował Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Tym samym była to 44. stacja na mapie archidiecezji częstochowskiej, w której pojawił się peregrynujący od 6 kwietnia wizerunek Maryi. Wierni tradycyjnie przywitali Obraz wyczekiwaniem, któremu towarzyszył śpiew i modlitwa.

Nawiedzenie miało miejsce w niedzielę Zesłania Ducha Świętego (19 maja), po którym w uroczystej procesji wierni podążyli do kościoła, aby uczestniczyć w dziękczynnej Eucharystii. Liturgii przewodniczył bp Andrzej Przybylski, który zwrócił uwagę na to, że chociaż peregrynacje w poszczególnych parafiach wyglądają podobnie, różni je wiele.

– Mogłoby się wydawać, że peregrynacje są do siebie bardzo podobne. Te same rytuały i obrzędy… Jednak w każdym miejscu to spotkanie Maryi z ludźmi jest inne, ze względu, chociażby na różne dni w Liturgii. Dzisiaj mamy Zesłanie Ducha Świętego, a więc witamy Maryję, jako oblubienicę Ducha Świętego – powiedział.

W homilii bp Andrzej Przybylski przypomniał prorocze zachowanie Maryi na przykładzie cudu w Kanie Galilejskiej, do którego Matka Boża się niewątpliwie przyczyniła.

– […] Pamiętacie Kanę Galilejską? Tam Matka Boża zachowała się na weselu, jak jakiś prorok. Przecież nigdzie nie jest napisane, że weszła do piwnicy i sprawdziła, ile jest beczek wina. Ona nic nie musiała sprawdzać. Cudownie wiedziała, czego im brakuje i poszła do Jezusa, mówiąc Mu o tym. Jednak dobrze wiadomo, że nie o wino Jej chodziło, a o ukryte pod jego symboliką: miłość, radość i zgodę […] – głosił bp Andrzej Przybylski.

Maciej Jasiński, posługujący w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Czernicach zauważył, że chociaż parafia nie należy do dużych, to zaangażowanie mieszkańców i efekty przygotowań stały na najwyższym poziomie.

– Nasza parafia nie należy do największych, jednak niemal każdy w jakimś stopniu zaangażował się w proces przygotowania do przywitania kopii obrazu Matki Bożej. Mieliśmy pięknie wytyczone i ozdobione drogi, piękne przywitanie przez straż pożarną czy motocyklistów, którzy zaangażowali się w eskortę. Uważam, że jako mała miejscowość możemy być dumni z poziomu przygotowania – mówił.

W poniedziałek, 20 maja Matka Boża zawędruje do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szynkielowie, pozostając na terenie Dekanatu Osjakowskiego.

BNO

 

>>Homilia bp. Andrzeja Przybylskiego<<

 

 

Galeria: Radio Fiat/BNO

Matka Boża Częstochowska w Czernicach

Skip to content