Zwieńczeniem trwającego 13 maja na Jasnej Górze wielkiego świętowania 100. rocznicy objawień fatimskich był wieczorny, specjalny telemost modlitewny, który połączył zatopionych w modlitwie w polskiej Kanie z innymi sanktuariami maryjnymi na świecie.

Czuwanie z Ojcem Świętym Franciszkiem zostało zorganizowane po to, aby wierni wspólnie modlili się przez wstawiennictwo Maryi w intencjach: Kościoła, pokoju, Papieża i świata. Zjednoczyli się zgromadzeni w pięciu sanktuariach: w Fatimie, na Jasnej Górze, w Bazylice Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie, w Bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie i w Sanktuarium Matki Bożej w Luja`n w Argentynie. Telemost z sanktuariami świata rozpoczął się o godz. 21.00.

Pielgrzymi na Jasnej Górze w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej odmówili Tajemnicę II Różańca Świętego – Wniebowstąpienie Pana Jezusa. Wśród modlących się była m.in. Karolina, która na spotkanie z Matką Bożą w Cudownym Wizerunku przyjechała z całą swoją rodziną. – Jestem tu z mężem i trójką małych dzieci. Uważam, że dobrze, że tu jestem, bo wiele zawdzięczam Matce Bożej. Poznaliśmy się z moim małżonkiem na pielgrzymce, idąc do Niej. Chętnie tu wracamy i zawierzamy nasze życie rodzinne – dzieli się pątniczka spod Pruszkowa.

Modlitwie Apelowej przewodniczył o. Waldemar Kowalczyk, który w swoim rozważaniu przypomniał licznie zgromadzonym wiernym, że możemy przychodzić do Matki każdego dnia ze swoimi radościami i troskami. – Znajdujemy się tutaj, bo wierzymy. Jesteśmy tu, bo Ty Matko, jesteś tu obecna w szczególny sposób. Chcemy przebywać razem z Tobą i wspólnie z Tobą wsłuchiwać się w słowa Twojego Syna. Chcemy Go odkrywać w Słowie Bożym, ale i poznawać Ciebie, abyś Ty prowadziła nas do Niego – mówił o. Kowalczyk.

W modlitewnym telemoście na Jasnej Górze uczestniczył bp Antoni Długosz, który udzielił zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa oraz wypowiedział słowo w czasie rozważań różańcowych. – W Ewangelii według św. Łukasza czytamy jak Jezus błogosławił uczniów, a następnie wstępuje do nieba. W Jego odejściu na prawicę Ojca znajduje się konkretna obietnica, że Bóg jest z nami po wszystkie dni, aż do skończenia świata. Maryjo, Matko niezawodnej nadziei – módl się za nami – podsumował tajemnicę różańcową bp Długosz.

13 maja na Jasnej Górze był również okazją do modlitwy dziękczynnej za cudowne ocalenie życia Jana Pawła II z zamachu w 1981 r. na Placu św. Piotra. Paulini przypominają, że to w częstochowskim sanktuarium papież z Polski pozostawił przestrzelony pas swojej sutanny ze śladami krwi. Ta jedna z najcenniejszych relikwii świętego znajduje się w srebrnej, przeszkolonej szkatule w ołtarzu jasnogórskim, tuż przy Cudownym Obrazie Matki Bożej.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content