„Maryjo otocz nas swoją opieką” – kopia Cudownego Obrazu nawiedziła Dworszowice Kościelne

To już 76. dzień peregrynacji kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. 20 czerwca, w czwartek, Czarna Madonna nawiedziła parafię św. Michała Archanioła w Dworszowicach Kościelnych. Uroczystą Mszę św. odprawił bp Andrzej Przybylski.

Biskup pomocniczy podkreślił, czym dla wiernych jest peregrynacja:

– To jest przede wszystkim przebudzenie wiary, bo jest to uroczystość i wydarzenie, które dzieje się co 40 kilka lat, ma już swoją renomę bardzo duchową, co sprawia, że wszyscy czekają. Jak to często mówimy na tych nawiedzeniach, że tak jak ludzie wędrują na Jasną Górę, pieszo, w pielgrzymkach jadą i wiedzą w jakim celu i oczekują tam wielu łask, to nagle jakby Jasna Góra przychodzi do nich. I czują się tak, jakby tutaj była Jasna Góra przez te 24 godziny i nie muszą nigdzie pielgrzymować, ale to są odwiedziny kogoś dla nich bardzo ważnego. My oczywiście liczymy na to, że Matka Boża tu do Dworszowicach Kościelnych przyjedzie, żeby odbudować przede wszystkim relacje z Jezusem. 

Powitanie Matki Bożej może pomóc w wzmocnieniu wiary, o czym opowiedział proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Dworszowicach Kościelnych, ks. Zbigniew Stępień:

– To będzie umocnienie modlitwy, wiary w Pana Boga. Powiem, że od kilku lat praktykujemy tutaj koronkę Uwielbienia Boga wraz ze św. Michałem Archaniołem. W każdy wtorek jest nabożeństwo do św. Michała Archanioła i tę koronkę śpiewamy, modlimy się też litanią do św. Michała Archanioła. Poza tym, też w każdą sobotę jest wystawienie Najświętszego Sakramentu, odmawiany różaniec wraz z parafianami. W czasie misji mieliśmy każdego dnia adorację Najświętszego Sakramentu i widziałem, że wiele osób uczestniczyło w tym wydarzeniu. 

Proboszcz dodał, że nawiedzenie wiąże się z poważnymi przygotowaniami, przede wszystkim duchowymi:

– Parafia św. Michała Archanioła bardzo przygotowywała się do tego wydarzenia, jakim jest nawiedzenie, Najświętszej Maryi Panny w Ikonie Jasnogórskiej przez rekolekcję wielkopostne. Teraz mieliśmy misje święte, które prowadził ks. Mariusz Dydak i widzę, że właśnie te misje święte też pomogły zrozumieć parafianom pewną rzeczywistość duchową. 

Peregrynacja kopii Obrazu powinna być przypomnieniem o całorocznej modlitwie, co podkreślił ks. Mariusz Dydak, który prowadził misje w parafii św. Michała Archanioła:

– Spotkanie z Matką Bożą to dla każdego Polaka to jest taki punkt czuły. Jesteśmy wrażliwi, ponieważ mamy większą wrażliwość Maryjną i po okresie misji, które były w tej parafii, to widać, nawet ksiądz proboszcz zaznaczył, że więcej ludzi uczestniczyło w tych spotkaniach. Dosyć dużą grupą też przystąpili do świętych sakramentów. Oczywiście można by powiedzieć, że peregrynacja to jest taka jakaś akcja. Tutaj akurat się zdarza to, że Matka Boża przyszła akurat po 45 latach do tej parafii, przyszła raz na pokolenie. Gdy 45 lat temu ten obraz przychodził do tej parafii, to rzeczywistość zewnętrzna, religijna, polityczna była inna i pobożność ludzi na pewno też była inna. Teraz Matka Boża przychodzi do kolejnego pokolenia i ono inaczej przeżywa swoją wiarę. Na pewno w czasie misji to było zaznaczane, że podstawą naszego życia duchowego jest modlitwa, więc wydaje mi się, że takie ożywienie było widać na misjach. Miały one na celu, żeby to się na życie codzienne, prawdziwie katolickie przełożyło.

W piątek, 21 czerwca Czarna Madonna przywędruje do parafii Opatrzności Bożej w Strzelcach Wielkich.

Peregrynacja Kopii Cudownego Obrazu w parafii św. Michała Archanioła w Dworszowicach Kościelnych

Skip to content