Matka Boża Jasnogórska w Osjakowie

W czwartek 23 maja kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej przybyła do parafii św. Kazimierza Królewicza w Osjakowie. Po uroczystym powitaniu zgromadzeni wierni modlili się podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.

Bp Andrzej Przybylski zwrócił szczególna uwagę, że każdy z nas, poprzez Chrzest Święty jest kapłanem Chrystusa:

– Tak się składa, że Matka Boża przychodzi do Osjakowa w takie szczególne święto Kościoła, czyli święto Jezusa Chrystusa, najwyższego i wiecznego kapłana. Bardzo chciałbym podkreślić to, że Matka Boża jest matką księdza. Jej jedyny syn, Jezus Chrystus, to jest arcykapłan, którego dzisiaj w tej tajemnicy czcimy. Chciałbym, żebyśmy sobie to uświadomili, że ona jest matką nas wszystkich, ale właśnie w kapłaństwie Chrystusa chce dostrzec nasze kapłaństwo. Każdy z nas, przez Chrzest Święty uczestniczy w kapłaństwie Chrystusa, tak samo jak my przez święcenia, jako wyświęceni na księży, a więc każdy z nas jest proszony przez Maryję, żeby głosił Ewangelię oraz wstawiał się za innych i dla Chrystusa ofiarował samego siebie.

Ks. Proboszcz Marek Ptak, opowiedział o wyjątkowym patronie oraz długiej historii parafii:

– Historia parafii sięga XIV wieku, kiedy wybudowano pierwszy kościół. Tym pierwotnym patronem była Św. Jadwiga Śląska. Wtedy praktyką kościoła było, aby patronami byli święci nadawano kanonizowani i tak było również w Osjakowie. Św. Jadwiga Śląska patronowała przez długi czas ale już w wieku XV otrzymała współpatrona czyli św. Kazimierza Królewicza. Obie postaci są tutaj dla parafii bardzo ważne, dlatego że św. Jadwiga Śląska wskazywała na to, że trzeba być dobrodusznym i ofiarnym wobec drugiego człowieka. Widzieć jego potrzeby, biedę, ale także jego bogactwo duchowe. Dlatego myślę, że wtedy została obrana jako patronka kościoła. Natomiast św. Kazimierz Królewicz, pomimo młodego wieku, dał odpowiedź, że świętości nie odkłada się na starość, ale można ją osiągnąć w młodości. To był człowiek, który bardzo mocno oddawał siebie na służbę drugiemu człowiekowi.

Ks. Wikariusz Marcin Kręciwilk przybliżył proces przygotowań parafian do wyjątkowego przyjęcia Matki Bożej Jasnogórskiej:

– Bezpośrednim przygotowaniem były misje parafialne, które prowadził ks. dr Jarosław Grabowski. Oczywiście systematycznie ten temat był też poruszany przez nas kapłanów w Słowie Bożym, w homiliach, które kierowaliśmy do wiernych. Szczególnie dla młodego pokolenia jest to wyjątkowe wydarzenie ponieważ jest to ich pierwsza peregrynacja w życiu. Myślę, że każdy z parafian na swój sposób przeżywa to spotkanie twarzą w twarz z Matką Bożą.

Kolejnym miejscem do jakiego w piątek, 24 maja zawita Matka Boża Jasnogórska, będzie kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Radoszewicach.

EG
Galeria: Radio Fiat

Matka Boża Jasnogórska w Osjakowie

Skip to content