Matka Boża w parafii Św. Jana Chrzciciela w Białej Szlacheckiej

10 czerwca był 66 dniem peregrynacji kopii Cudownego Obrazu. Tego dnia Matka Boża z Jasnej Góry nawiedziła parafię Św. Jana Chrzciciela w Białej Szlacheckiej, gdzie została tłumnie przywitana przez wiernych. Na uroczystości był obecny również bp Antoni Długosz.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej zaznaczył, że historia Cudownego Obrazu jest niezwykle długa:

Przede wszystkim chciałem przypomnieć, że 65 lat temu mieliśmy pierwszą wędrówkę Matki Bożej po naszej diecezji. Podczas homilii w szczególności chciałem się skoncentrować i zwrócić uwagę na roli Matki w życiu każdego człowieka. Następnie podkreślałem, by przenieść te doświadczenia na Matkę Bożą oraz przypomniałem zawiłą historię obrazu jasnogórskiego. Chciałem, żeby parafianie w Białej Szlacheckiej wiedzieli, w jakich okolicznościach powstał Cudowny Obraz w VIII wieku w Konstantynopolu, a następnie jak to się stało, że znalazł się w Częstochowie.

Ks. Tadeusz Orzeszyna, proboszcz w kościele Św. Jana Chrzciciela w Białej Szlacheckiej opowiedział o tym, jakie znaczenie dla parafian miały odwiedziny Królowej Polski:

– Myślę, że ludzie podeszli do peregrynacji bardzo poważnie, bo cały czas wspominają tę pierwszą sprzed lat. Tym bardziej, że wtedy było wówczas jeszcze większe przeżycie duchowe dla ludzi, ponieważ mieli obraz przez dobę u siebie w domu. Tym razem mieliśmy go tylko jedną dobę w parafii, ale rozmawiając z parafianami widać to, że wyczekiwali na tę chwilę i pragnęli po prostu zawierzyć siebie Matce Bożej. Zawsze dobrze wiemy, że dziecko przy Matce czuje się najlepiej. Garnęliśmy się do Niej, bo wiemy, że Ona może wszystko dla nas „załatwić”. W czasie rekolekcji, które mieliśmy przed nawiedzeniem, o. Jerzy Morański powiedział pięknie, że do Pana Boga wiedzie autostrada. Wjeżdżając na nią, trzeba przejechać przez bramkę i taką bramą właśnie na autostradę, wprost do Pana Boga, jest Maryja. Dlatego też prosiliśmy Ją o to, by ta brama była jak najszerzej dla nas otwarta, bo Ona potrafi wyprosić u swojego syna wiele łask.

Po odwiedzinach wiernych w Białej Szlacheckiej, we wtorek 11 czerwca Czarna Madonna przywędruje do parafii Św. Antoniego z Padwy w Kiełczygłowie.

WS

DSC_0252

Skip to content